Vyšetření znamének zachraňuje životy. Ideální je profi vyšetření digitálním dermatoskopem

Nejsilnější zbraní proti rakovině je prevence. Neznamená to jen vyhýbání se problematickému životnímu stylu. Důležitá jsou rovněž preventivní vyšetření. Pro ochranu před rakovinou kůže to platí rovněž. Vyšetření kůže i mateřských znamének lze dnes provádět sofistikovaně pomocí digitálního dermatoskopu, který sleduje v čase jejich vývoj a upozorní na problematické změny.

Výskyt rakoviny kůže je stále častější. Už dávno není jen onemocněním starší generace a trpí jí dokonce děti. Přesto zůstávají nejpostiženější skupinou muži nad 50 let a též dívky a ženy ve skupině 10 až 29 let.

Kůže je vlastně největším orgánem lidského těla a míst, kde se může nádor objevit, je nespočet. Obvykle vzniká ve svrchní vrstvě, úspěšně a rychle však metastázuje do těch spodnějších, včetně zasažení dalších orgánů v těle. Moderní vyšetření, které nabízí dermatoskop, je dnes nejlepším způsobem, jak změny signalizující možnou rakovinu kůže zachytit v naprostém prvopočátku.

Stále podceňujeme příčiny vzniku rakoviny kůže

Podle výzkumů i specialistů na rakovinu kůže je až 80 % nádorových onemocnění kůže způsobeno nadměrným vystavováním se UV záření. Nezáleží na tom, jestli se vystavujeme přímo slunci, nebo se rozhodneme získat opálení v soláriu. Negativní účinek na pokožku je stejný.

Dá se poznat, kdo je na vznik rakoviny kůže náchylnější? Rozhodně jsou to lidé se světlou pokožkou, světlými či zrzavými vlasy a světlejší barvou očí. Tito lidé se na sluníčku rychle spálí a mnohdy ani nikdy nedosáhnou snědého opálení. Určitě existují dědičné vlohy. Výskyt této diagnózy v rodině znamená, že patříme mezi ohroženější. Neprospívá nám ani pobyt ve vysokých nadmořských výškách. Na pozoru by se měli mít rovněž ti, kdo mají po těle větší množství mateřských znamének. Zejména jsou-li větší a nepravidelného tvaru. Rakovina kůže se rovněž ráda vrací, takže pozor i na recidivu onemocnění.

Není rakovina kůže jako rakovina kůže

Druhů kožních nádorů je více. Nejčastější a nejlépe léčitelný je bazaliom. Objevuje se na hlavě, krku a na rtu. Jde o nebolestivý hrbolek, který není smrtelným, ale umí být agresivní k tkáním a kostem v okolí. Spinaliom je druhým typem nádoru. Ten připomíná červený pevný uzlík nebo opar. Často krvácí, rychle roste a vytváří metastázy. Nejagresivnější rakovinou kůže z častých nádorů je melanom. Agresivně metastázuje do lymfatických uzlin, do kůže i do vnitřních orgánů. Často vypadá jako skvrna na kůži, případně se vyvine z mateřského znaménka.

Vyšetření znamének by mělo být samozřejmostí

Podle odborníků je sice vyšetření znamének pouhým okem ev. lupou vždy lepší než žádné, ale rozhodně jde o zastaralou metodu s malou přesností. Modernějšími metodami jsou vyšetření ručním dermatoskopem s 10× až 20× zvětšující lupou, ještě lépe digitálním dermatoskopem, kde se znaménka fotograficky nasnímají ve vysokém rozlišení, archivují se a porovnávají se pak v čase. Nejmodernějším řešením je digitální dermatoskop pro celoplošné robotické skenování těla FotoFinder. Kontroluje se kompletně celé tělo, nejen konkrétní znaménka. Změny stavu kůže se opět archivují ve vysokém rozlišení a s každou opakovanou kontrolou opět vyhodnocují a též porovnávají s předchozím stavem. Tato metoda nabízí zcela nejpřesnější monitoring změn stavu kůže a je dnes nejmodernějším preventivním vyšetřením.

Vyšetření je přitom neinvazivní, nebolestivé a velice rychlé. Přístroj vše nasnímá během zhruba třech minut. Odborníci jej doporučují rizikovým skupinám i každému, kdo má na těle více než 20 mateřských znamének.

Jak se bránit rakovině kůže?

  • Neopalujte se! Pro získání vitamínu D stačí vystavit tělo sluníčku po kratší dobu, než během které dochází k opálení či dokonce ke spálení.
  • Používejte ochranné krémy s faktorem 50+. Vždy používejte pleťové krémy s UV faktory. Nezapomínejte chránit ani uši či větší pozornost věnovat nosu. Pozor na kůži pod vlasy i pod nehty.
  • Provádějte si doma senzorický samotest problematických znamének, tzv. ABCDE test (A = asymetrie/asymmetry, B = ohraničení/border, C = barva/colour, D = průměr/diameter, E = vývoj/evolution).
  • Absolvujte pravidelné vyšetření digitálním dermatoskopem. Informace o vyšetření a možnost objednat se na vyšetření najdete na stránkách https://www.skincareliberec.cz/.

Podobné články...

Napsat komentář