Do tajů olympijských sportů: krasobruslení

Další díl olympijských sportů zavítá na zimní olympijské hry a představí vám krasobruslení. Krasobruslení je sport, který jistě všichni známe. Dnes si ho představíme trochu hlouběji.

Co je krasobruslení

Krasobruslení se řadí mezi bruslařské zimní sporty. Hlavním cílem soutěžícího je během jízdy umělecky ztvárnit piruety, skoky a kroky, díky kterým mu jsou udělovány body. Prvky můžou být prováděny popředu, pozadu a záleží i z jaké hrany brusle byl skok odražen. Ke skokům řadíme salchow, toeloop, rittberger, flip, lutz a axel. Skoky se skáčou s jednou, dvěma, třemi, i čtyřmi otočkami. U sportovních dvojic pak známe i odhozené a twistové skoky, zvedané figury a spirály.

V krasobruslení můžou soutěžit jak jednotlivci, muži i ženy, tak sportovní páry. Mimo olympijské hry lze také spatřit tanec na ledě, nebo synchronizované bruslení.

Páry předvádějí mnohdy velmi složité figury.

Historie krasobruslení

První zmínky o krasobruslení máme z roku 1814 z Velké Británie, kde se konal první závod. Odtud se tento sport šířil do celého světa. V USA postupem času přidali ke krasobruslení ještě hudbu, taneční a baletní prvky. O pár let později, roku 1838, byla v Rusku vydána o krasobruslení kniha s názvem Zimní zábavy a umění jezdit figury na bruslích. V knize se můžeme dočíst, že bruslení jako takové se nevěnovala jen mládež, ale i dospělí.

Z českých krasobruslařek musíme zmínit Áju Vrzáňovou, která se i přes svůj „handicap“ (na krasobruslařku byla velmi vysoká) stala v letech 1949-1950 mistryní světa. Jako první žena na světě skočila dvojitý lutz.

Pravidla krasobruslení

Mezinárodní závody se konají podle pravidel Mezinárodní bruslařské unie, která vycházejí z pravidel z roku 1881. Od roku 2004 si díky digitálnímu videosystému mohou rozhodčí přehrát zpomaleně jednotlivé prvky, díky čemuž jsou výsledky velice přesné a objektivní.

Krasobruslařka zachycena při skoku.

Krasobruslaři bruslí ve dvou disciplínách a to v krátkém programu, při kterém musejí předvést požadované prvky v libovolném pořadí. Délka krátkého programu je maximálně 2 minuty a 50 sekund. Oproti tomu volná jízda se skládá z vyvážených skoků, piruet a kroků, které jsou provedeny v souladu s hudbou. Volná jízda bývá dlouhá do 4 minut. U volného programu se kromě správnosti provedení prvků hodnotí také vyjádření hudby, nápaditost a originalita.

Soutěžící jsou hodnoceni podle bodové tabulky. Čím složitější a čistší jízdu předvedli, tím vyšší bude jejich bodové ohodnocení.

Za zmínku stojí ještě krasobruslařské nože, které jsou vyrobeny z tvrdé oceli o šířce 3 – 4 mm. Jsou nepatrně zahnuté a zbroušeny tak, že mají dvě hrany a žlábek. To usnadňuje bruslaři ovládat jízdu. Ozubená špička slouží k odpíchnutí při skocích. Co se týče kostýmu, ten nesmí odvádět pozornost od samotného výkonu bruslaře. Ženy zpravidla vystupují v sukni, mohou si však zvolit i kalhotový kostým. Muži musí nosit dlouhé kalhoty, které nejsou přiléhavé. Povoleny nejsou doplňky, které nejsou pevně připojeny ke kostýmu.

Krasobruslení, umění a zároveň sport, patří k mezi z nejkrásnější disciplíny zimních olympijských her.

Podobné články...

Napsat komentář