Na co se soustředit při výběru běžecké bundy

Na běhání stejně jako na jiné sporty potřebujete mít odpovídající vybavení. To, že byste měli mít běžecké boty, dá rozum, ale přemýšleli jste někdy o běžecké bundě? Pokud ne, tak je možná na čase nad jejím pořízením zauvažovat.

Na trhu dnes najdete nepřeberné množství sportovních bund pro rekreační i sportovní běh. Volba se bude podobně jako u ostatního vybavení odvíjet od toho, jaké zkušenosti máte a také od toho, jak moc vážně to s běháním myslíte. Na základě toho si můžete i zvolit rozpočet, který se chystáte do běžecké bundy investovat.

Co musí běžecká bunda umět?

Základem je, aby vás běžecká bunda spolehlivě ochránila před větrem. Tuhle funkci zvládají v podstatě všechny, rozdíl je v tom, jak moc větruodolné jsou a od toho se odvíjí i jejich cena. Dále by bunda měla být schopná vás ochránit před deštěm. Tato vlastnost je velmi důležitá především při běhání dlouhých vzdáleností ve volném terénu.

Prodyšnost, nepromokavost nebo od každého něco?

Když začínáte nebo je pro vás běh způsob, jak se udržet v kondici, nemusíte si hned pořizovat ultraspeciální bundu. Nejspíš si vystačíte s nějakou univerzálnější, která vás ochrání před chladem po ránu a bude dobře odvádět pot. Případně hned nepromokne, když vás překvapí náhlá přeháňka.

Situace je trochu jiná, když se rozhodnete pro běhání v horách. Pro ultratrailové běžce je kvalitní bunda nezbytností. Běžecké bundy, které nosíte do hor, musí kromě odolávání větru, zvládnout odvádět pot a vlhkost a zároveň nesmí propustit déšť. To dohromady moc dobře nejde, takže s sebou někdy běžci nosí jak prodyšnou bundu, která je chrání před větrem i bundu nepromokavou.

Rozhodování si můžete usnadnit, koupí bundy na běhání, která v sobě bude kombinovat dobrou prodyšnost s větruodolností. Taková bunda bude mít větruodolné jen některé části a ty zbylé, nejčastěji strečové, zajistí dobrou prodyšnost. Jak už to bývá, nic není ideální, takže musíte počítat s tím, že bude mít bunda nižší odolnost proti dešti.

Vítr, déšť a co dál?

Při nákupu bundy na běhání si kromě materiálu a parametrů prodyšnosti a voděodolnosti ohlídejte i její váhu, ta by měla být co nejmenší. Ty nejlehčí bundy váží něco okolo 100 gramů. Další výhodou takových bund je i možnost složit je do malého balíčku, který se vám vejde do kapsy. S rostoucími požadavky na nepromokavost bude stoupat i váha bundy a počítejte i s tím, že nebude už tak skladná.

Především dámy, které si potrpí na styl, budou kromě parametrů také hledět na to, jak bunda vypadá. Výrobci na to myslí a dávají si záležet nejen na střihu a funkčnosti bund, ale i na jejich vzhledu. Není proto problém najít dámskou, ale i pánskou běžeckou bundu, která bude perfektně ladit s vaším outfitem.

Podobné články...

Napsat komentář