Kardio cvičení: Jet na maximum, nebo si hlídat tepovku?

Kardio cvičení patří mezi velmi oblíbené způsoby cvičení. Někteří mu vyloženě holdují, jiní volí spíše nejednostranné formy tréninku. Už jste kardio vyzkoušeli? A tušíte, zda je lepší jet na maximum, či si držet správnou tepovou intenzitu? 

Kardio

Kardio cvičení je skvělým způsobem, jak pálit tuky a podpořit hubnutí. Aby však bylo kardio k hubnutí přebytečných kil opravdu efektivní, je nutné si během cvičení hlídat tepovou frekvenci, tak to tvrdí mnoho článků. Je to však opravdu pravda?

Low intensity

Do tzv. LISS (Low Intensity Steady State) patří běhání, plavání, jízda na kole apod. Nutné je při tomto cvičení trénovat v aerobním pásu a hlídat si tepovou frekvenci, která by se měla pohybovat mezi 65-70% vašemu maxima. Ideální pro výpočet maxima je 220 mínus váš věk. Tak získáte vaše maximum. Ukazatelem však může být i takové tempo, kdy si vyběhnete s kamarádem a jste schopni během běhu stále vést konverzaci bez toho, abyste měli pocit, že za chvíli zkolabujete. Ideální pro hlídání tepové frekvence jsou sporttestery, tedy chytré hodinky.

Hight intensity

HIIT, tedy Hight Intensity Interval Training nepatří mezi tolik známé typy kardia. Mnohdy bývá zaměňováno také za tzv. H. E. A. T., což je naprosto něco jiného. HIIT je intervalovým kardio trénink. Právě v něm se střídá maximální tepová frekvence s chvílemi odpočinku. Představte si to tak, že chvílí běžíte na maximum, pak proložíte běh s chůzí a takto se trénink pravidelně střídá. Intervaly se drží ve vysoké tepové frekvenci. Nemusíte jen běhat, lze například skákat přes švihadlo, skákat na bednu apod.

Co je lepší?

Odpověď je velmi individuální, někomu vyhovuje trénink v pravidelné intenzitě, jinému tělu bude vyhovovat trénink v intervalech, navíc každý přináší jiné výhody. Vyzkoušet si můžete oba způsoby cvičení, přičemž je skvělé, že tyto způsoby cvičení vůbec znáte a vy z nich máte na výběr.

Podobné články...

Napsat komentář