Těhotenství a pohyb nejsou v rozporu, ale naopak v harmonii

Těhotenství je obdobím velké transformace ženského těla. Přináší fyzické, duševní a emocionální změny, které vyžadují zvláštní pozornost a péči. Zásadní roli při podpoře zdraví a pohody matky i dítěte mohou sehrát cvičení i sport. Stačí jen vědět, jak na to.

Proč během těhotenství cvičit a sportovat?

Výhody pohybových aktivit v těhotenství jsou mnohé. Cvičení a sport pomáhají zlepšit celkové fyzické zdraví tím, že snižují riziko těhotenské cukrovky, hypertenze a preeklampsie. Zároveň pomáhají redukovat přibývání na váze, a tedy i nadměrné hmotnosti, která může vést ke komplikacím během porodu.

A to není zdaleka vše. Vhodně zvolené pohybové aktivity redukují stres a úzkosti – jevy v těhotenství naprosto běžné. Také zlepšují kvalitu spánku a zvyšují hladinu energie, což může být obzvláště prospěšné během třetího trimestru, kdy je zvýšená únava běžná. Kromě toho pomáhají posilovat svaly pánevního dna a připravit tělo na porod.

Jaké druhy cvičení a sportu můžete v těhotenství provozovat?

Cvičení a sportování v těhotenství bývají bezpečné, ale samozřejmě musíte zohlednit svůj zdravotní stav i specifika fáze, ve které se právě nacházíte. Zatímco například v 7. týdnu nadměrná omezení nepocítíte, v období těsně před porodem již žádné náročnější aktivity provozovat nebudete.

Na pomyslném seznamu „doporučených“ pohybových aktivit najdete například chůzi, plavání či prenatální jógu. Posílíte díky nim svaly, rovnováhu i vytrvalost a současně zlepšíte své kardiovaskulární zdraví. Dobrou volbou mohou být také pilates (pro zlepšení držení těla) a aerobik s nízkou zátěží.

Na co si dát pozor?

Bezpečnost je při cvičení a sportování v těhotenství na prvním místě. Proto se rozhodně vyhněte aktivitám s vysokou intenzitou nárazů (běh nebo skákání), protože mohou způsobit zranění nebo poškození svalů pánevního dna.

Také se vyhněte činnostem, při kterých hrozí riziko pádu – jízdě na koni, lyžování apod.

Během pohybových aktivit dodržujte pitný režim. Dehydratace může být škodlivá jak pro matku, tak pro dítě.

Během těhotenství je důležité „netlačit na pilu“ – vždy naslouchejte svému tělu a vyhněte se aktivitám, které způsobují bolest nebo nepohodlí. Pamatujte si, že se hýbete proto, abyste se udržela v dobré kondici a zjednodušila si porod. Ne kvůli špičkovým výsledkům hodným profesionálního sportovce.

Podobné články...

Napsat komentář