Lyžujete, nebo jezdíte na snowboardu? Dodržujte základní bezpečnostní pravidla

Zimní radovánky, lyžování a jízda na snowboardu jsou v České republice velmi oblíbenou zimní aktivitou. I když nám počasí nedopřává a sněhu si moc v městských oblastech neužijeme, sjezdovky jsou už v plném provozu. A abyste i letošní zimu ve zdraví přežili, ukážeme si dnes pár základních pravidel, které je potřeba na sjezdovce dodržovat.

Berte ohled na ostatní

Při sjíždění kopce nezapomínejte, že na sjezdovce nejsem sami. Jezděte tak, abyste neohrožovali nikoho jiného a abyste respektovali každého lyžaře a snowboardistu.

Přizpůsobte jízdu vlastním schopnostem

Je jasné, že pokud budete jezdit stále pomalým tempem, vaše techniky se nezlepší. A padat je zcela normální. Ovšem problém nastává tehdy, když lyžař, nebo snowboardista jezdí příliš rychle bez ohledu na to, jak jízdu ovládá, jaké jsou terénní, sněhové, povětrností podmínky a kolik je dalších lidí na sjezdovce.

Vjíždění na sjezdovku a rozjíždění

Pokud vyjedete na kopec, rozjet se dolů není problém. V případě, chcete-li se ale zastavit během jízdy, musíte nejdříve vyhodnotit situaci a zastavit tehdy, jakmile se rozhlédnete nahoru a dolu a jste si jisti, že nemůžete ohrozit žádného lyžaře či snowboardistu, ale ani sebe.

Předjíždění

Pokud si pamatujete na své začátky na lyžích, či prkně, asi si barvitě vzpomínáte, jak nepříjemné je, když těsně vedle vás projede rychlostí blesku lyžař, nebo snowboardista. Předjíždět se může všemi směry, ale nezapomínejte na velký odstup, který poskytne ostatním lyžařům, nebo snowboardistům dostatek pohybu v prostoru.

1024px-snowboard-negative0-05-3a1

Buďte opatrní i sami na sebe.

Co když spadnu

Pokud spadnete, není vhodné na sjezdovce zůstávat ležet. Nejméně vhodné je to na místech, která jsou úzká nebo nepřehledná. Jestliže upadnete, rychle uvolněte místo dalšímu sjezdaři.

Stoupání a sestup

Nastane-li situace, že sjezdovku nemůžete, nebo nechcete sjet, možná se rozhodnete sundat prkno, nebo lyže a sejít dolů hezky po svých. Pěšky ale nechoďte uprostřed sjezdové tratě, nýbrž po jejím kraji.

Respektujte značky

Stejně jako musíme dbát na značky na silnici, není výjimkou ani sjezdovka. I když vás nebude pokutovat žádný policista, může dojít k značnému ohrožení života vašeho, nebo ostatních.

Jakmile nastane úraz

Když narazíte na úraz, jste povinni, stejně jako jindy, poskytnout první pomoc. Pokud to jde, zavolejte záchrannou horskou službu a sami se snažte nemocného zajistit tak, aby nedocházelo k další újmě na zdraví. Pokud budete svědkem tragédie, nebo jejím účastníkem, jste povinni prokázat své osobní údaje.

Pravidla pro bezpečné lyžování nejsou ničím závratným a každý rozumný sjezdař je ovládá, aniž by si je musel předem nastudovat. Nebuďte bezohlední a šetře nejen zdraví své, ale i druhých.

Podobné články...

Napsat komentář