Máte rádi turistiku i v zimě? Buďte vybaveni správnými pohorkami

Pokud jste milovníci turistiky a vyžíváte se v krásných výhledech, zima určitě není to, co by vás mohlo zastavit. Naopak. Zasněžené krajiny bývají těmi nejkrásnějšími. Ovšem při každém výšlapu si chceme užívat právě tu činnost a nikoliv se trápit tím, zda nás netlačí boty, nebolí, nebo nemrznou nohy. Pojďme se nyní podívat, jak by měla vypadat ideální bota pro zimní turistiku.

Jaká bota se hodí na zimní turistiku?

Na zimní výšlap jsou určeny zimní pohorky, které vám poskytnou komfort v těchto dnech. Tyto boty jsou speciálně upraveny tak, aby vaše nohy zvládly i mrazivé podmínky, nebo abyste se mohli bezpečně pohybovat na ledovci. Oproti klasickým pohorkám jsou více zatepleny a některé typy těchto bot mají dokonce vyjímatelnou vnitřní botu.

Při výběru klasické pohorky vybíráte především podle hmotnosti. Ovšem u zimní obuvi byste před hmotností měli preferovat pohodlí nohy v zimních podmínkách. Boty jsou většinou uzpůsobeny tak, aby na ně bylo možné připnout mačky.

Pokud preferujete spíše zimní horolezectví, trh nabízí obuv zvanou skelety. Jsou speciálně vyrobeny pro pohyb na sněhu a ledu. Skelety jsou pevné plastové boty, které za žádnou cenu nepropustí vlhkost ani chlad dovnitř boty. Stejně ale jako nepropustí nic zvenčí, tak bohužel neodvádí ani nic ven. Boty jsou většinou vybavenou vnitřní botou tzv. papučí. Bývají velmi pevné a chůze v nich nemusí být tak příjemná, jako v klasických zimních pohorkách. Ovšem v tomto případě je nutné upřednostnit teplo a sucho před pohodlím při chůzi.

Kvalitní bota bude vašim parťákem několik let.

Části boty a její výběr

Při výběru zimní boty se zaměřte na podrážku, stélku, svršek, šněrování a podšívku. Podrážka by měla být uzpůsobena tomu, jak náročný terén chcete v botách absolvovat. Spolu se stélkou tlumí nárazy. Stélka také zajišťuje pevnost a stabilitu nohy v botě. Svršek určuje tvar a vzhled boty. Měl by být z nepromokavé, větruvzdorné a prodyšné látky, která bude nohu chránit před nepříznivými vlivy. Naší pozornosti by nemělo uniknout ani šněrování, které musí být kvalitní. Asi sami uznáte, že pokud vám bude bota při každém kroku klouzat z nohy, bude vám působit nepříjemné potíže a případně otlaky a puchýře. Poslední částí, ze které se skládá bota, je podšívka. U zimní boty by podšívka měla být polopropustná a hřejivá, skládající se z několika vrstev.

Boty nakupujte raději ve specializovaných prodejnách, kde vám zkušení prodejci rádi poradí. Vyzkoušejte si několik druhů bot. I když vám prodejce může doporučit určitou značku, dejte především na vyzkoušení. Každý výrobce má totiž výslednou botu trochu jiného tvaru, a tudíž může vašim nohám vyhovovat úplně něco jiného, než nohám prodejce.

Při výběru zimních bot pamatujte i na to, že by měly obsahovat místo pro teplé ponožky. Pokud je to možno, vyzkoušejte si co nejvíce modelů a pamatujte, že investujete do boty, která vám bude sloužit několik let, proto vybírejte pečlivě.

Pokud chcete udržet nohy v teple a suchu, vyberte si kvalitní boty, které vás budou doprovázet při objevování mnoha krás zimní přírody.

Podobné články...

Napsat komentář