Do tajů olympijských sportů – moderní gymnastika

Druhý díl olympijských sportů věnujeme ženské disciplíně, a to moderní gymnastice. Sport propojený s tancem a akrobacií je krásnou podívanou nejen pro fanoušky, ale i pro širokou veřejnost. Co moderní gymnastika obnáší a jaké jsou jednotlivé disciplíny? To vám prozradíme v dnešním článku.

Z historie moderní gymnastiky

Kořeny moderní gymnastiky jako sportovního odvětví hledejme v bývalém Sovětském svazu, kde se tento sport zaměřený pouze na ženy a dívky začal utvářet kolem roku 1930. Ve zbytku Evropy, tedy i v naší zemi, se oficiálně formoval až počátkem 50. let.

Moderní gymnastika se stala součástí olympijských her v roce 1984, kdy svou sezónu zahájila v Los Angeles. Skupinové skladby jste však poprvé mohli vidět až v roce 1996 na Letních olympijských hrách v Atlantě.

Základní pravidla a hodnocení

Jak jsme již výše zmínili, v moderní gymnastice soutěží jak jednotlivci, tak skupiny. Závodnice může soutěžit buď v základním programu, kde představuje povinné sestavy a ve volném programu s libovolně zvolenou nahrávku o stanovené délce, při které musí předvést přesný počet prvků. Existují soutěže i s kombinovaným programem. Stejný princip se užívá při skupinových sestavách, ve které závodí 4 – 6 gymnastek.

belarus_rhythmic_gymnastics_team_2012_summer_olympics_03

Skupinová sestava s míči 

Závodí se na ploše 13 x 13 metrů a maximální bodové hranice, které může gymnastka dosáhnout, je 20 bodů.

Gymnastky do své sestavy zařazují i náčiní, kterým je míč, obruč, švihadlo, kužele, stuha a tyčka. Všechno náčiní má předepsané míry a váhu.

Jelikož hodnocení je výsledkem subjektivního názoru porotce, bývá často předmětem sporů. Při hodnocení se sčítají tři hodnoty udělené za provedení sestavy, technickou obtížnost a umělecký dojem. Poslední část bývá u porotců velmi rozdílně bodovaná, proto se Mezinárodní gymnastická federace snaží tuto složku značně omezit.

Hlavní správní institucí pro moderní gymnastiku je Mezinárodní gymnastická federace. V Evropě za moderní gymnastikou stojí Evropská gymnastická unie a v České republice Český svaz moderní gymnastiky sídlící v Praze.

Problémy spojené s moderní gymnastikou

Gymnastky, které můžete spatřit na světové scéně, se tomuto sportu zpravidla věnují od útlého dětství a na vrcholu jsou již před dvacátým rokem svého života. Způsobů a technik tréninků je několik, a jelikož je tento sport velmi náročný, bývá často podrobovány silné kritice. Při špatném tréninku totiž dochází k přetěžování kloubů a vrcholový sportovci tak často trpí zdravotními problémy již v mladém věku.

Moderní gymnastika je velmi krásným sportem, který zaujme snad každého sportovního nadšence s citem pro hudbu a tanec. A jak vnímáte moderní gymnastiku vy?

Podobné články...

Napsat komentář