Snowboarding

Snowboarding je sportem, který se postupně vyvinul především ze surfování. První náznaky tohoto sportu lze pozorovat mezi roky 1920 až 1930. Přesto však hlavní rozmach zaznamenal snowboarding mnohem později, a to v roce 1965, kdy vlastně vzniklo v USA první snowboardové prkno. Vše se samozřejmě postupně zdokonalovalo, až k dnešním snowboardům, které jsou špičkou z hlediska kvality i technologií. Samozřejmě z hlediska historického je nutné podotknout, že u nás se tento sport naplno projevil až v období devadesátých let.

S jeho rozmachem samozřejmě souvisí také typy snowboardů, které jsou k dispozici. Ty se samozřejmě odvíjejí od disciplíny, tedy spíše stylu, jakému se chceme věnovat. Pro sjezdy či slalomy jsou vhodné speciální snowboardy, připomínající svým tvarem lyže. Na freeride, slopestyle či U-rampu a běžné ježdění jsou však ideální snowboardy se zrcadlovým tvarem – tedy obě strany mají svou špičku zvednutu nahoru.

S oblibou tohoto sportu samozřejmě stoupá i obliba snowparků, které všem snowboardistům umožní začít zkoušet méně či více obtížné triky. Zatímco na samotném počátku bylo vše v rukou nadšenců, budování snowparků dnes podporují i samotné areály. Mezi jedny z nejznámějších tak patří Snowpark Svatý Petr ve Špindlerově mlýně, kde si můžete zajezdit za cenu okolo 700 Kč. Oblíbený je však i snowpark v Rejdicích, kde cena celodenní permanentky vyjde do 500 Kč. Rozhodně však zaujmou i Orlické hory a snowparky v Deštném, nebo Dolní Morava v Jeseníkách. Podobných míst jsou však v dnešní době již desítky.

V mnoha z nich jsou k dispozici nejenom skoky, ale také raily, boxy a další prvky, určené pro pilování triků. Často lze potkat i známé tuzemské osobnosti tohoto sportu, jako Honza Zajíc, Jožin Toufar či Roman Dlauhý. Těmi nejznámějšími jmény, která nás reprezentovali na olympiádě, jsou však Marin Černík, jezdec Quicksilveru, a Šárka Pančochová, která je mladou tuzemskou nadějí.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Zl6xwuBJVIY[/youtube]

Podobné články...

Napsat komentář