Potápění a jeho reálný přínos pro zdraví

Svět pod mořskou hladinou sice není pro člověka přirozeným prostředím, ale díky moderní technice ho může objevovat téměř každý. Potápění však není „jen“ atraktivní podívanou – pokud je prováděno správně, má i pozitivní vliv na zdraví.

Způsob, jak zaměstnat všechny svaly

Na první pohled se sice potápění jeví jako pouhé „vznášení“ ve vodě, ale ve skutečnosti jsou při této aktivitě mobilizovány téměř všechny svaly. Potápěč navíc musí plynule a hluboko dýchat, což lze přirovnat k některým meditačním technikám a dechovým cvičením. Není náhoda, že se při plavání zbavíte stresu a napětí.

Chce-li se potápěč ve vodě pohybovat efektivně, musí dbát na správné držení těla a snažit se o co nejaerodynamičtější polohu. Proto se potápění často přirovnává k tréninku a nelze mu upřít přínos pro psychické i duševní zdraví.

Plavání je šetrnější než posilovna

Pohyb pod vodou, byť jde o potápění ve větší hloubce, je k tělu mnohem šetrnější než cvičení v posilovně. Zatímco při zvedán těžkých kovových předmětů dochází k nadměrnému opotřebení kloubů, voda umožňuje provádění efektivního svalového a dýchacího cvičení, aniž by potápěč cítil jakékoliv vypětí. Ačkoliv se nevyhnete manipulaci s potápěčskými lahvemi, při samotném ponoru již zátěž neucítíte. Nejenže se nezapotíte – navíc vám při běžném pohybu nehrozí takřka žádné riziko poranění (pojištění potápění byste si samozřejmě sjednat měli).

Zázraky nepřichází hned, musíte vytrvat

Viditelné výsledky se přirozeně neprojeví po prvním ani po patnáctém ponoru. Pokud se však budete potápění věnovat dlouhodobě a pravidelně, s přibývajícími zkušenostmi zaznamenáte také změny některých svalových partií. Především na nohou, ramenou, zádech a sedacích svalech.

Obrovskou výhodou potápění je fakt, že jde o sportovní aktivitu vhodnou téměř pro každého. Nicméně do potápění v hloubce nad 40 m byste se měli vrhnout až ve chvíli, když si osvojíte všechny důležité techniky a nacvičíte si chování v kritických situacích. Pomohou vám s tím zkušení instruktoři v potápěčské škole.

Podobné články...

Napsat komentář