Měly by se děti přes prázdniny učit, nebo si dopřát zasloužené volno?

Léto je tady a s ním přichází i mezi dětmi velmi populární letní prázdniny. Najednou jsou tady dva měsíce volna, se kterými lze naložit různě. Malé ratolesti mohou odpočívat, vyrazit na tábor, prohánět se s kamarády po hřištích… ale taky se učit. Má vzdělávání o prázdninách smysl? A čemu se společně s dětmi (ne)věnovat?

Motivujte děti aspoň ke čtení

Pokud vaše děti v průběhu celého roku nemají se školou větší potíže, není zpravidla nutné je o prázdninách učením zatěžovat. V takovém případě je totiž na místě dopřát jim možnost si léto vychutnat plnými doušky a na školu tak na dva měsíce zapomenout.

Nicméně nenechte je zcela usnout na vavřínech. O prázdninách mohou využít spoustu volného času aspoň ke čtení. Pokud se k této aktivitě nemohou donutit samy od sebe, vyzvěte je, aby vám jejich oblíbené knihy předčítaly. Čtením si budou prohlubovat slovní zásobu a zároveň rozvíjet fantazii. Nehledě na to, že je příběhy budou bavit.

TIP: Trápí vaše děti problémy se čtením? Začněte je řešit co nejdříve. 

Dožeňte případné problémy

Pokud naopak máte děti, které ve škole mají určité mezery, je léto ideální období na dohnání určité látky. Využijte volno k tomu, abyste se s nimi čas od času učili a doplnili vše, co jste v průběhu roku zameškali.

Nezapomeňte, že v příštím školním roce se bude předpokládat, že učivo tohoto ročníku děti ovládají. A že je tedy možné na probrané látce stavět a vědomosti dále prohlubovat. Pokud si na danou látku netroufáte sami, můžete se obrátit na vzdělávací středisko v okolí. 

S učením to ale nepřehánějte

Děti by samozřejmě neměly u učení strávit 8 hodin denně po celé dva měsíce. Jen těžko je k tomu budete nutit, když je za okny tak hezky a po hřištích se prohánějí jejich kamarádi. Nicméně s lehkostí a nenuceností se můžete aspoň párkrát do týdne do učení společně pustit. Zintenzivnit celou snahu poté můžete týden před zahájením nového školního roku. 

Více informací z oblasti vzdělávání najdete na www.basic.cz

Podobné články...

Napsat komentář