Zažijte sílu chladu! Otužování má pozitivní vliv na imunitní systém

Posilování imunitního systému se v posledních letech těší velké oblibě. Lidé zkouší různé formy – od klasické sauny přes vitamínové bomby až po otužování. Dvouletá pandemie nám totiž ukázala důležitost pevného zdraví. Největším hitem je v současnosti právě otužování, ať už v podobě ledové sprchy nebo koupání ve studených rybnících doprovázené dechovými cvičeními.

Proč a jak začít s otužováním

Důvodů, proč se začít otužovat, je řada. Pravidelné otužování dokáže posílit imunitní systém, který je pak méně náchylný vůči onemocněním. Vystavování se chladu:

  1. Vytváří silnější obranu před stresem,
  2. posiluje vůli,
  3. zlepšuje práci těla,
  4. vyplavuje endorfiny.

Zároveň zrychluje metabolismus, podporuje oběhovou soustavu, zlepšuje cirkulaci krve a podílí se na lepším prokrvení pleti.

Dalším velkým pozitivem je, že otužování člověka naučí správnému dýchání. Většina z nás dýchá velmi povrchově. Právě správné prodýchání na začátku dne může mít na vaše tělo stejný, ne-li lepší účinek než kofein. Správné dýchání zvyšuje kapacitu plic, protáhne mezižeberní svaly, umožní lépe pracovat s vlastním tělem, a dokonce zvládne zahnat stres.

Zkuste posílit imunitu jinak

Pokud jsme vás otužováním nepřesvědčili, ale přesto chcete svou imunitu posílit, zkuste se zaměřit na:

  • zdravou stravu plnou vitamínů a minerálů, popřípadě jejich suplementaci,
  • pitný režim,
  • pravidelný spánek.

Pokud chcete jít o krok dál a upravit celý životní styl, doporučujeme eliminovat stresové faktory a konzumaci průmyslově zpracovaných potravin, alkoholu a tabákových výrobků.

Zkuste aplikovat pravidlo 80/20, které se zakládá na tom, že stačí dodržovat pravidla zdravého životního stylu na 80 procent, zatímco 20procentní prostor zůstává na drobné „neřesti“, jako je například oblíbená sladkost.

Pokud si rádi vyjdete večer ven, zaměřte se na kvalitu místo kvantity. Dvě skleničky kvalitního vína nebo méně škodlivé alternativy užívání nikotinu jsou dobrým začátkem. Zkuste třeba PULZE, to je díky iD náplním o 94 procent méně škodlivé než klasické produkty a neobtěžuje ani nepříjemným zápachem.

Autor: Elena Gottfried

Podobné články...

Napsat komentář