Jste nemocní? Kdy cvičit a kdy raději zůstat doma?

Pokud vás přepadne onemocnění typu chřipky, nachlazení a tomu podobné, tělo nejspíš říká, že potřebuje zpomalit. Jsou ale lidé, kteří se nechtějí vzdát svého tréninku za žádnou cenu. Kdy je tedy lepší odpočívat?

Nachlazení

Pokud vás postihne slabé nachlazení, jako je rýma a lehká bolest v krku bez dalších příznaků, není cvičení na škodu. Říká se, že neléčená rýma trvá sedm dní a léčená týden. Proto posilovna a další podobná cvičení nebudou vůbec na škodu. Možná vás jen bude obtěžovat smrkání, ovšem to není velký problém.

Chřipka a kašel

Jakmile vaše tělo přepadne chřipka, která se projevuje bolestí zad a svalů, zvýšenou teplotou až horečkou a nechutí, určitě na cvičení zapomeňte. Váš organismus vyžaduje odpočinek a vy cvičením ohrožujete nejen vaše zdraví, ale také zdraví dalších cvičících. Budete-li cvičit i přes to, poležíte si mnohem déle, než během klasické chřipky.

V případě těžšího nachlazení, které je doprovázeno kašlem, ani tehdy se nedoporučuje navštěvovat sportovní centra, nebo cvičit. První důvod je ten, že kašláním roznášíte další bakterie, které se snadnou dostanou do plic lidem, kteří cvičí poblíž vás. Za druhé, tělo se kašlem rychle unaví, proto stejně jako u chřipky nastavte režim relaxace. Svou účast zvažte i na skupinových cvičeních v pomalém rytmu, jako je například jóga. Časté kašlání totiž může rušit ostatní během relaxace. Buďte tedy ohleduplní.

Jakmile vaše tělo zaskočí nemoc, je to volání po odpočinku, který se mu nejspíš nedostává. Zastavte proto na chvíli, zvolněte a nechte své tělo relaxovat. Až budete fit a zdraví, můžete se do tréninku opět vrhnout plným tělem.

Podobné články...

Napsat komentář