Chcete začít s horskou turistikou? Mějte správné vybavení

Turistika je koníčkem, kterému propadá čím dál více lidí. Sport, který nemusí být extrémně fyzicky náročný, se dá provozovat v každém ročním období. Je jedno, zdali si budete vychutnávat letní krajinu, nebo krásy zimních lesů. V každém případě je důležité mít správné vybavení. Pojďme si dnes ukázat, na co nezapomenou, než vyrazíte na túru.

Oblečení a obuv

Prvním a nejspíše nejdůležitějším bodem je vhodná obuv. Na té opravdu nešetřete a poctivě vyberte dobře padnoucí trekovou obuv. Je vhodné mít obuv jak na letní období, kdy je důležité, aby obuv odváděla vlhkost a držela nohu v pohodlí, i na zimní, která chrání před vlhkem, odvádí přebytečné teplo a udržuje nohu v suchu. V obou případech si pozorně prohlédněte a ozkoušejte i podrážku, která by měla zabránit uklouznutí.

Druhým bodem je oblečení. I na něm hodně záleží. Spodní vrstva by se měla skládat z funkčního prádla, která odvádí z těla vlhkost. A poté vrstvěte podle potřeby a počasí. Jako další vrstvu zvolte ze softshellového oblečení ochraňující před větrem a případně deštěm, či sněhem. V zimním období můžete mezi tyto dvě vrstvy zařadit ještě hřejivý materiál, ideálně z fleecu. Nikdy nezapomeňte na čepice, či čelenky, šátky a rukavice. Ani v letním období, kdy je vhodný lehčí materiál.

Pro případ silných přeháněk si do batohu zabalte pláštěnku, nebo goretexovou bundu.

Vždy je vhodné oblečení spíše vrstvit s možností případného odložení. Snažte se také oblékat spíše na dolní hranici tepla. Je určitě mnohem příjemnější nebýt tolik zpocení.

Obuv je jedna z nejdůležitějších částí turisty.

Další vybavení

První nezbytnost, bez které se žádný turista neobejde, je outdoorový batoh. Batoh by měl být nepromokavý, o objemu 10 – 30 l (to je však maximální hranice), se správně vyztuženými zády a popruhy. Do batohu si zabalte sluneční brýle, krém s ochranným faktorem, malou lékárničku s náplastí, obinadlem a dezinfekcí, hotovost, doklady a nabitý mobilní telefon. Někdy se může hodit i čelovka, proto ji mějte v batohu neustále.

Kromě tohoto nezbytného vybavení si s sebou zabalte dostatečné množství tekutin (1-2 l), pokud cestujete v zimě, přijde vhod i termoska s horkým čajem. Máte-li rádi čistou vodu, na turistiku není vhodná. Lepší je ochucená a obohacená minerály, nebo cukry. Kromě klasické svačiny si přibalte něco sladkého, co vám doplní energii.

Posledním bodem je fotoaparát, který je na vašem uvážení. Mnoho lidí provozující turistiku je i vášnivými fotografy. Pro ně se stává nezbytností.

Může se zdát, že počáteční investice do tohoto koníčku, je vyšší. Ovšem s kvalitním vybavením si nebudete muset nic pořizovat dlouhou řádku let.

Podobné články...

Napsat komentář