Rozdíl mezi neoprenem a sucháčem

Máte rádi vodní sporty a toužíte po plném komfortu při jejich provádění? Můžete si vybrat klasický neopren nebo suchý oblek. Jejich použití je různé a hodí se na rozdílné typy sportů.

Neopren

Neoprenový oblek má dvě formy, buďto jako celotělová neoprenová kombinéza nebo jen ochrana trupu a horních částí končetin. Funguje na principu, kdy po ponoření do vody se mezi vaše tělo a neopren dostane tenká vrstva vody, která se zahřívá teplem těla. Tak je vám stále teplo, i když okolní teplota vody je velmi nízká.

Zároveň je z velmi pevných materiálů, které chrání před případnými nárazy na kameny při pádu do vody nebo poškrábání o vegetaci, kdy byste si mohli odřít nebo poškodit kůži.

Celotělová kombinéza se hodí do chladnějšího počasí, kdy jste vystaveni ledové vodě a nepříznivým vlivům prostředí. Kombinéza, která chrání pouze část těla je zase vhodná na vodní sporty do teplejšího počasí s teplejší vodou, například když budete potřebovat manipulovat se sportovním nářadím. Zajišťuje větší hybnost a obratnost.

Neopren ochraňuje i před spálením od slunce. Vždy si svůj neopren vybírejte tak, aby vám seděl těsně na tělo a nebyl volný. Tak si zajistíte, že budete stále v teple a ledová voda k vám nepronikne.

V nabídce obchodů se sportovními potřebami najdete mnoho druhů neoprenů. Jak na letní období, tak do zimního počasí různých tlouštěk a druhů materiálů. Hodí se na mnoho vodních sportů, potápění, surfing, paddleboarding, wakeboarding, ale i na sjíždění řek na raftu nebo loďce.

Suchý oblek

Suchý oblek, přezdívaný sucháč je sportovní kombinéza, která při ponoření pod vodu udržuje celé tělo v suchu. Díky moderním materiálům a technologiím, ze kterých je vyroben, nejste vůbec v kontaktu se studenou vodou.

Skládá se z několika vrstev, které zajistí, aby bylo tělo neustále v suchu. Pod suchý oblek je potřeba vzít si ještě podoblek, jako je termoprádlo, které vás zahřeje. Protože sám o sobě nemá funkci ohřívací jako vrstva vody u neoprenu, ale pouze ochrannou od okolní teploty vody. Je vybaven také rukavicemi a botami.

Stálou vrstvu vzduchu mezi vaším tělem a oblekem zajišťuje ventil, který se spouští automaticky. Suché obleky se vyrábějí z různých materiálů, které mají rozdílné možnosti pohybu. Je dobré si nechat ušít oblek přímo na míru, abyste dosáhli kvalitní hybnosti vašeho těla při úkonech pod vodou.

Sucháč se používá především na potápění do velkých hloubek, jako jsou ponory k vrakům lodí, při sledování života na mořském dně nebo sportovním ponorům. Jeho výhodou je použitelnost během celého roku, proto je vhodný k ponorům pod ledem v extrémních podmínkách. Má také funkci ochrannou před odřením nebo poškozením těla o podmořské skály či nestabilní části vraku lodí.

Rozdíl mezi neoprenem a suchým oblekem je především v tom, k čemu se používá a také v ceně. Suchý oblek bývá dražší a je vhodný do extrémnějšího prostředí. Neopren je zpravidla levnější a vhodný na běžné vodní sporty, je také skladnější. Více na Mysticstore.cz.

Podobné články...

Napsat komentář