Jak by měla vypadat strava před a po sportovní aktivitě?

Zdravá strava a sportovní aktivity spolu jdou ruku v ruce. K tomu, aby vaše tělo mělo energii ke sportovním aktivitám, potřebuje přísun zdravé vyvážené stravy, které nechybí bílkoviny, zdravé tuky, vláknina, vitamíny a minerální látky. Jakou stravu si však dopřát před cvičení a po něm?

Strava před cvičením

I když chodíte brzy ráno běhat či trénovat, neměli byste zapomínat na snídani. Dopřejte si alespoň lehkou snídani v podobě ovoce, menšího chlebíku či jogurtu. Po sportovní aktivitě se následně můžete najíst vydatněji. Pokud si však snídani nedopřejete, vaše tělo začne brát energii ze svalů, což není dobré v případě, že chcete zhubnout či nabrat svalovou hmotu. Nezapomeňte si ráno dopřát i dostatek tekutin, jelikož celou noc nepijete a tělo je dehydratované. Pokud vás čeká trénink až odpoledne začněte den zdravou stravou a nezapomínejte na menší porce, které si však budete dopřávat po 3 – 4 hodinách. Poté se vám nestane, že byste na tréninku neměli energii či byli vyhladovělí. Větší jídlo je vhodné si dopřát minimálně 2 hodiny před cvičením. Vydatné tučné pokrmy můžete trávit až 4 hodiny.

A co po výkonu?

Po sportovní aktivitě či náročném tréninku si můžete dopřát trochu sacharidů, například v podobě ovoce, abyste dodali tělu dostatek síly na cestu domů apod. Následně si za 30-60 minut dopřejte jídlo bohaté na bílkoviny, aby mohl váš organismus načerpat potřebné bílkoviny, začít s regenerací a všechny živiny využít. Důležité je vybrat jídlo, které v sobě bude obsahovat bílkoviny. Vhodná je například pečená zelenina a kuřecí plátek, losos, těstoviny s kuřecím masem, cizrnou, hummus se zeleninou a pečivem. Záleží také na tom, zda konzumujete maso, nebo ne. Pokud ne, dopřejte si například tofu, seitan, tempeh, cizrnu, fazole, které jsou bohaté na bílkoviny. Neodbývejte se v jídle, jen díky němu budete zdraví a znovu plní energie.

Podobné články...

Napsat komentář