Jak ovlivňuje sport naše duševní zdraví?

V dnešním uspěchaném světě je téměř nemožné se oprostit od každodenního stresu. Časová tíseň, závratné pracovní tempo, zvládání několika životních rolí zároveň, to vše jsou běžné situace, ve kterých se často nacházíme a které zároveň často narušují naši duševní rovnováhu. Tento zdánlivě nezastavitelný kolotoč je však třeba čas od času zpomalit. S jistotou se totiž jinak dostaví pocity úzkosti, frustrace a fyzická únava. Je proto více než nezbytné si umět najít čas sám pro sebe a věnovat se aktivitám, které nám pomáhají vypnout.

Sportem ku zdraví!

Ne nadarmo se říká: „sportem ku zdraví“. Přestože je pohyb často vnímán a prezentován pouze jako prostředek k udržení fyzické kondice, patří také mezi jeden z nejlepších způsobů jak si udržet duševní pohodu a vypořádat se stresem. Během sportovní činnosti dochází v těle k vyplavování endorfinů, což jsou dobře známé hormony štěstí. Právě ty významně pomáhají s odbouráváním stresu. Pokud na sobě tedy začínáte pociťovat například projevy nevrlosti a úzkosti, není nic jednoduššího než se jít na chvíli proběhnout ven, projet se na kole nebo se zapsat na lekci jógy. Klíčem k úspěchu je však vaše motivace. Sport by pro vás neměl představovat jen tvrdou dřinu, ale především zábavu. Základem je proto najít si takovou činnost, která vám bude dělat radost. Je už jen na vás, jestli si po práci zajdete s přáteli zakopat nebo vyrazíte na brusle.

Kdo chce, hledá způsob…

Sport však rozhodně není jediným možným způsobem, jak bojovat proti psychické nepohodě. Mezi další účinné způsoby patří rovněž jakákoliv tvůrčí činnost. Zkuste tak své emoce nasměrovat například do kreslení, psaní nebo rozvíjení vašich kulinářských schopností.

I v případě odbourávání stresu je však třeba se umět udržet na uzdě. Mnoho lidí má v období zvýšeného stresu tendenci se v nadměrné míře uchylovat k nepříliš prospěšným zvykům. Večerní sklenička vína nikomu neublíží, rozhodně by se z ní však neměl stávat dlouhodobý zvyk. Zkuste ji tak čas od času vyměnit například za dobrou domácí limonádu nebo nealkoholický koktejl. To stejné platí pro tabákové výrobky. I v tomto případě je dobré svůj oblíbený zvyk udržet pod kontrolou. Ačkoliv je omezování této záliby poněkud náročnější, je zde však řada možností, jak našemu tělu poněkud odlehčit.

Klid na duši

V současnosti se začínají čím dál větší popularitě těšit elektronické tabákové alternativy. Mezi ty nejpopulárnější patří například Pulze, zařízení na zahřívaný tabák. Během jeho užívání se nikotin uvolňuje díky pouhému nahřátí náplně. Nedochází tak k procesu spalování, který vede k uvolňování škodlivých látek jako je:

  1. Oxid uhelnatý
  2. Dehet

Významným způsobem se tak snižuje celková škodlivost. Díky absenci kouře jeho užívání také nezpůsobuje nežádoucí efekty jako je:

  • Žloutnutí zubů a nehtů
  • Zápach oblečení
  • Zadýmené místnosti

Pulze tak představuje skvělý způsob, jak odlehčit vašemu tělu i svědomí.

Autor: Elena Gotfried

Podobné články...

Napsat komentář