Správné oblečení na běžky – víte jak na něj?

I když na sebe v městských částech zima upozornila jen párkrát, na horách si už sněhu můžeme užívat. Proto není problém vyrazit na běžky. Jezdíte ale správně oblečeni? A jak by měla vypadat výbava každého běžkaře, pokud s tímto sportem hodláte začít?

Vrstvěte

Na běžky, oproti klasickému sjezdovému lyžovaní, platí úplně jiná pravidla. Jelikož je to pohyb podobný běhu, zapomeňte na zateplené kalhoty a bundu, které jste zvyklé v zimě nosit. Teplo vám být musí, ale pokud byste běželi v něčem moc příliš, příjemně by vám rozhodně nebylo.

Základním pravidlem, které při oblečení na běžky platí, je vrstvení. Budete potřebovat tři vrstvy, které by měly být lehké, odvádět vlhkost od těla směrem ven, prodyšné, pohodlné a pohlcovat pachy.

cross-country-skiing-113018_960_720

Vychutnejte si zasněženou krajinu na běžkách.

První vrstva

První vrstva by se měla skládat ze savého materiálu, který bude odvádět pot z pokožky. Nejspodnější vrstva by měla být vyrobena z co nejpříjemnějšího materiálu a s plochými švy. Nezapomínejte, že se jedná o vrstvu, která bude přímo na kůži. Hledejte proto oblečení, které vám bude maximálně pohodlné za jakékoliv situace. Prádlo by vás měli dokonale obepínat, aby fungovalo správně. První vrstva se může skládat z funkčního trika s krátkým, nebo dlouhým rukávem a funkčních kalhot.

Druhá vrstva

Druhá vrstva bude vaší tepelnou izolací. Zvolte především fleecový materiál, který nezadržuje vodu, zároveň slouží jako skvělá tepelná izolace. Mikinu zvolte se zipem a stojáčkem. Pokud budete stoupat, rádi si mikinu rozepnete a při rychlém sjezdu zase zapnete.

Třetí vrstva

Třetí vrstva slouží jako ochrana před větrem a sněhem. Zároveň musí být ale prodyšná a odvádět vlhkost od těla. V tomto případě se jedná o větrové nezateplené bundy, které se dají lehce složit do batohu.

Na co nesmíte zapomenout

Nedílnou součástí běžkaře je kvalitní čepice a rukavice. I když vám bude teplo, čepici nikdy nesundávejte.  Spolu s těmito nezbytnostmi by měla vaše výbava obsahovat i lehký nákrčník odvádějící vlhko.

I když vás to může lákat, na běžky si neberte teplé ponožky, pouze funkční z lehkého materiálu. Pokud vás budou nohy zábst, pořiďte si teplé polštářky, které se aplikují pod konečky prstů a hřejí tři až čtyři hodiny.

Běžky jsou jedním z nejoblíbenějších zimních sportů. S našimi typy se už zimy být nemusíte a můžete s chutí vyrazit do zasněžené přírody.

Podobné články...

Napsat komentář