Dobrý vs. špatný dluh: Kdy se vyplatí vzít si půjčku?

Mnoho poskytovatelů půjček láká k uzavření úvěrových smluv – reklamy na finanční produkty v podobě osobních půjček jsou všudypřítomné – narazíte na ně v televizi, papírové poště i na internetu. Jakkoli se však mohou zdát výhodné, je důležité pečlivě zhodnotit svou finanční situaci a zjistit, zda je další zadlužování rozumnou volbou…

Na finančním trhu existuje mnoho možností, jak získat finance. Můžete si půjčit u běžné banky, nebo se přiklonit k nebankovnímu poskytovateli, jehož nebankovní půjčka, jako je například půjčka bez registru nebo půjčka bez příjmů, vám poskytne větší flexibilitu a možnost rychlého získání hotovosti oproti běžným bankovním institucím.

Nicméně než se upíšete k jakékoliv půjčce, vždy se ujistěte, že jste prozkoumali všechny možné alternativy a plně rozumíte smluvním podmínkám. Začněte proto tím, že si odpovíte na následující klíčové otázky:

Jedná se o „dobrý“ nebo „špatný“ dluh?

Než se upíšete ke splácení úvěru, zvažte, jaký dopad bude mít půjčka na vaše finance:

  • Dobrý dluh má na vaše finance pozitivní dopad, neboť vám může pomoci dosáhnout vašich životních cílů. Příkladem dluhu, který může mít pozitivní dopad na vaši budoucnost, je hypoteční úvěr nebo půjčka, ze které financujete své vzdělání. Tento typ půjčky lze považovat za investici do vaší budoucnosti. Než si vezmete nový dluh, ujistěte se, že splátky a poplatky jsou pro vás zvládnutelné z krátkodobého i dlouhodobého hlediska.
  • Špatný dluh vámnepřináší dlouhodobou návratnost. Když si vezmete půjčku na financování dovolené nebo použijete kreditní kartu na nákupy, rekreaci či drahé stravování v restauracích, pouze se ještě více zadlužíte a zvýšíte své měsíční splátky.

Jaké jsou možné alternativy?

Než si půjčíte, zeptejte se sami sebe, zda:

  • půjčka zlepší vaši situaci z dlouhodobého hlediska, nebo se jedná o impulzivní nákup.
  • byste mohli počkat, až budete moci za danou věc zaplatit z úspor, aniž byste si museli půjčovat.
  • existuje alternativa k půjčce, jako je například prodej něčeho, co vlastníte, abyste mohli nákup financovat.

Bude další měsíční splátka zatěžovat rozpočet?

Vyhněte se impulzivním nákupům – to znamená, že pokud to, co chcete, přesahuje váš předem stanovený rozpočet, vezměte si pár dní na rozmyšlenou. Možná zjistíte, že už nemáte zájem se dále zadlužovat.

Kdy může mít půjčka smysl?

Uvědomělé zadlužování má svůj význam, pokud získané peníze použijete na financování projektu – ať už osobního, či profesního, který se vám z dlouhodobého hlediska vyplatí. V takovém případě se jedná o tzv. dobrý dluh, kterým zafinancujete nákup vlastního bydlení nebo investujete do vyšších vzdělání.

Pokud se pro osobní půjčku rozhodnete, vždy proveďte srovnání jednotlivých poskytovatelů a vyberte si nabídku, která odpovídá vašim finančním možnostem a nepřivede vás do dluhové pasti.

Podobné články...

Napsat komentář