Jak vybrat dětskou sedačku na kolo?

Pokud patříte mezi nadšence do cyklistiky, nemusíte se sportovního koníčku vzdávat ani po příchodu miminka. V okamžiku, kdy dítě začne samo sedět, se můžete poohlédnout po vhodné sedačce na kolo. Předtím, než se ale vydáte do obchodu, byste si měli ujasnit, co od sedačky vůbec očekáváte. V následujících řádcích vám prozradíme, na co byste si měli dávat pozor při jejím výběru, abyste nakonec nebyli zklamaní.

Přední, nebo zadní sedačka?

Umístění sedačky na kolo záleží především na vitalitě ratolesti. Divoké dítě, které je neustále v pohybu, potřebujete mít neustále pod kontrolou. V takovém případě sáhněte po přední cyklosedačce. Pro klidné dítě můžete s čistým svědomím pořídit zadní variantu. Obě alternativy mají jak přednosti, tak i úskalí.

Přední sedačka na kolo

Přední sedačka je vhodná pro děti od devíti do patnácti kilogramů. Velkou výhodou je, že máte ratolest neustále na očích, a tak můžete sledovat a kontrolovat její chování. Stejně tak si s ní můžete povídat. Ovšem na druhou stranu má i spoustu nevýhod. Cyklosedačka je vyhovující pouze pro menší děti. Ujedete jen krátkou vzdálenost, takže na cyklistické daleké výlety se rozhodně nevyplatí. Dítě je relativně nechráněné, takže při nehodě si ublíží více, než kdyby sedělo na zadní sedačce. V neposlední řadě není ratolest chráněna před větrem, hmyzem a prachem.

Přední sedačka na kolo celkově zhoršuje jízdní vlastnosti a ovladatelnost kola. Ve výsledku je tedy takové řešení nevyhovující jak pro malého pasažéra, tak i pro vás.

Zadní sedačka na kolo

Přijatelnější je zadní cyklosedačka. Setkáte se s dvěma druhy, které se liší nosností. První varianta uveze dítě s hmotností od devíti do patnácti kilogramů, druhá zvládne i vyšší hmotnost, a to až 22 kilogramů.

Zadní sedačka na kolo je bezpečná, protože při případném pádu nespadnete na dítě. Jízda jako taková je komfortnější pro obě strany. Opěrka je navíc dostatečně vysoká, takže dítě má chráněná i záda a šíji. Zvládnete bez problémů delší trasy.

I zadní cyklosedačka disponuje nějakými nevýhodami, ale jsou přehlédnutelné. Dítě nemáte na očích a nemůžete kontrolovat jeho chování. Nevyužijete ani zadní nosič a nevleze se vám batoh na záda.

Jak se sedačka připevňuje?

Cyklosedačky je možné namontovat na pánská i dámská kola. Upevňují se k podsedlové trubce a současně k zadní vidlici, nosiči zavazadel, nebo k podsedlové trubce a zároveň k nosiči zavazadel.

U každé sedačky na kolo máte vždy uvedený návod na instalaci, tak postupujte podle něj, protože jedině tak zajistíte maximální bezpečnost svého dítěte. Pestrou nabídku produktů najdete v internetovém obchodě detska-kola.net, kde jsou sedačky rozdělené na několik kategorií – přední, zadní na nosič, zadní samonosné a zadní samonosné polohovací.

Podobné články...

Napsat komentář