Jak se orientovat v nabídce jízdních kol?

Vzhled jízdního kola je pouze jedním z vedlejších parametrů, podle něhož si kolo vybíráme. Zaměřit bychom se měli hlavně na mnohem důležitější technická kritéria, jimiž jsou typ a model jízdního kola, velikost kol a rámu, provedení brzd, materiálu atd.

Základní rozlišení

Jízdní kola rozdělujeme na městská, krosová a trekingová, silniční, horská, gravel. Jak už název napovídá, městská kola jsou uzpůsobena pro snadný pohyb po městě. Mají zpravidla vzpřímený posed, snížený rám pro jednodušší nasedání a jsou vybavena nosičem nebo košíkem. Další kategorií jsou krosová a trekingová kola, jež představují kombinaci horských a městských kol. Představitelem jsou kola Rock Machine, neboť umí dobře zdolávat terén a mají odpruženou přední vidlici.

Silniční a horská cyklistika

Kola Cannondale patří k ikonám v silniční i horské cyklistice, neboť se zapsala do dějin díky svým převratným řešením. Jedněmi z nich jsou karbonové rámy nebo vidlice zvané Lefty, jež pomohou ušetřit drahocenné gramy na celkové hmotnosti jízdního kola. Silniční kola mají velmi tenké pláště, což jim umožňuje rychlou sportovní jízdu na asfaltu. Horská kola umí zdolat terén jakékoliv obtížnosti. Co se týče nejnovější modelové řady, řeč je o Cannondale Scalpel. Tato kola mají progresivní geometrii, jsou velmi stabilní a patří k nejlehčím celoodpruženým kolům na světě.

Na asfalt i polní cesty

Gravel je hybridní kategorie kol, jež kombinuje vlastnosti horských a silničních jízdních kol. Velmi dobře se pohybují na hladkém asfaltu, problém jim nedělají ani lehčí terén a polní cesty. Gravel kola jsou proto jakási univerzální kola, s nimiž si užijete jak fyzicky náročnou aktivitu, tak pohodovou jízdu. Vyznačují se níže položeným karbonovým rámem, kotoučovými či hydraulickými brzdami a širšími silničními plášti.

Podobné články...

Napsat komentář