Umíte správně hospodařit s časem?

Nedostatek času představuje mantru dnešní doby. Mnoho lidí je v neustálém poklusu a nestíhá všechny své povinnosti. Dá se říct, že ten, kdo je na tom opačně, je poté za někoho zvláštního a není in. Vnímání času se přitom mění s naším věkem. Umíte s touto nedostatečnou jednotkou správně hospodařit?

Vnímání času podle věku

Zajímavé je, že nedostatek času je obecně záležitostí posledních několika let. A to je vzhledem k neustále se zvyšující průměrné délce lidského života poměrně zarážející. Stejně tak je tento trend zvláštní díky tomu, že lidé ve vyspělých zemích mají obecně v současné době nejvíce volného času v historii celého lidstva.

TIP: Osvojte si mnoho technik pro svůj osobní rozvoj na kurzu Posilovna mysli, díky kterému ve svém životě zažijete fascinující proměnu.

V rámci našeho života se postupně mění subjektivní vnímání času. Malým dětem se čas vleče. Týden se zdá být nekonečný a Vánoce v nedohlednu. Jediné, co vždy uteče jako voda, jsou letní prázdniny. Postupem času, jak nabíráme zkušenosti, se subjektivní vnímání času zrychluje. Najednou se vrátíme z letní dovolené a už začínáme myslet na Vánoce, které se kvapem blíží. A lidem v důchodu utíká čas vůbec nejrychleji. Mnoho ze seniorů vám potvrdí, že jen co přijde ráno, je už zase večer.

Jak lze rychlost času regulovat

Subjektivní vnímání času lze regulovat vědomě i nevědomě. Jistě se vám to již někdy stalo. K subjektivnímu zrychlení času dochází v situacích, kdy jste plně ponořeni do nějaké činnosti. Tomuto stavu se jinak přezdívá FLOW. Většinou vás z aktivity vytrhne až pohled na hodiny. Najednou zjistíte, že už uplynula spousta času a zdá se vám to nemožné.

Naopak k subjektivnímu zpomalení času dochází v situacích, kdy vám hrozí nebezpečí. Například účastníci dopravní nehody vám potvrdí, že si většinou dokáží dopodrobna vybavit detaily, které se odehrály jen několik vteřin před samotným nárazem.

Naučte se správně hospodařit s časem

Správné hospodaření s časem znamená adekvátní rozvržení času mezi všechny důležité aktivity. Položte si sami několik otázek, jejichž odpovědi vás navedou na správné hospodaření s časem. Zeptejte se sami sebe, s kým chcete trávit čas a co považujete ve svém životě za obzvláště důležité. Nezapomínejte ani na čas věnovaný péči o své zdraví nebo vnitřní klid. Zeptejte se sami sebe také na to, co pro vás čas znamená nebo jak spolu souvisí čas a peníze. A jak se podle toho chováte.

Zažijte ve svém životě fascinující proměnu s pomocí kurzu Posilovna mysli.

 

Podobné články...

Napsat komentář