Jak vést děti k samostatnosti a samostatnému přemýšlení

Dokáže se vaše dítě samostatně zhostit nějakého úkolu? Nebo se k tomu moc nemá? Přečtěte si, co za tím může stát a jak vaše ratolesti vést k větší samostatnosti. 

Proč děti vést k samostatnosti

Možná to znáte. Už jste se někdy pozastavili nad tím, že vaše dítě nějakou věc nedělá? Že po sobě neuklidí oblečení nebo třeba nádobí? To je jedna věc. Druhá věc však je, zda jste jej k tomu vlastně někdy vedli a zda jste toto chování své dítě naučili. Pokud jste zvyklí za vaši ratolest jednotlivé úkoly dělat, není se čemu divit, že si na to snadno zvykne a bude k tomu takto přistupovat. 

Pokud své děti nenecháte řešit problémy a veškeré nástrahy všedního života, bude je to přirozeně paralyzovat. A nesamostatnost u dětí se poté projeví třeba tím, že v budoucnu nebudou schopny jednotlivé úkoly samostatně vykonávat a řešit je. 

Pokud naopak své dítě budete vést k samostatnosti, můžete u nich pozorovat lepší rozvoj myšlení, samostatného rozhodování a schopnost řešit jednotlivé úkoly.

Naučte své děti samostatně přemýšlet

Někteří rodiče se domnívají, že jejich děti nedokáží samostatně přemýšlet a řešit úkoly. A projevuje se to třeba tak, že se někdo dítěte zeptá na nějakou otázku a odpoví za něj rodiče. A nezáleží přitom na tom, zda se jedná o rozhovory v rodině nebo na veřejnosti. Ale to je chyba. Tímto způsobem své děti vedete k tomu, že není třeba se nad otázkou zamyslet a odpovědět na ni.

Jak z toho ven? Jednoduše. Nechte dítě vyvozovat závěry. Ale co když mu to nejde? V tom případě jej veďte k tomu, aby se na danou věc podívalo a zkusilo se zamyslet nad tím, jak by na ni mohlo reagovat. Nechte jej projevit svůj vlastní názor, i když se vám jeho řešení zdá špatné nebo třeba zbytečně složité. 

Neodhánějte jej od nějakého úkolu s tím, že mu řeknete, že si to raději uděláte sami. Místo toho jej vybídněte k tomu, aby se na celou věc zkusilo podívat ještě jednou a zamyslelo se nad tím, jak by to šlo udělat ještě o něco lépe. Právě tímto přístupem se dítě naučí řešit nejrůznější situace, a to nejen v dětství, ale i dospělém životě. 

Více informací z oblasti vzdělávání najdete na www.basic.cz

Podobné články...

Napsat komentář