Jaké sporty můžete vykonávat během těhotenství?

I v očekávání na příchod miminka si můžete dopřát pohyb a sportovní vyžití, zvláště pokud jste celý život nadšenými sportovci. Nebojte se sportovat, obezřetnost je samozřejmě na místě, ale tím, že sportovat přestanete, si můžete více uškodit než pomoci. Vyberte si ten správný pohyb, který v období těhotenství prospěje vám i vašemu miminku.

Těhotenství není nemoc!

A proto i během normální (ne rizikového) těhotenství můžete sportovat směle dál. Samozřejmě v prvním trimestru to chce se spotem trochu zabrzdit, v druhém trimestru si budoucí maminka zvyká na bříško a později je třeba vybrat ty vhodné sporty. Budoucí maminka začíná mít problémy s rovnováhou, pohyblivostí a hůře se jí dýchá. Důležité je v tomto ohledu naslouchat svému tělu a sportovat omezeně s vhodnými sporty.

Při sportování během těhotenství:

  • nesportujte na doraz!
  • cítíte-li slabost či mdloby, s pohybem přestaňte
  • dostatečně pijte
  • vyhněte se sportům, které zvyšují nitrobřišní tlak
  • nesportujte během špatného počasí
  • omezte riziko pádů a nárazů
  • intenzitu cvičení korigujte podle individuální kondice

Nezanevřete na sport!

Odborníci se shodují, že i během těhotenství je stále potřeba udržovat tělo v kondici. Nejedná se pouze o fyzickou kondici, ale pohyb má vliv i na psychické zdraví. Pravidelné vhodně zvolené cvičení má dobrý vliv na matku i dítě. Žena si procvičí svaly, předchází bolestivosti zad, posiluje svou rovnováhu, snižuje riziko trombózy a také dochází k vyplavování endorfinu-hormonu štěstí.

Vhodné sporty během těhotenství

Klasická chůze

Walking či sportovní chůze je pro těhotné ženy velmi vhodná. Během ní si žena může korigovat tempo a kdykoliv se zastavit. Podporuje vytrvalost a lze ji provozovat až do konce těhotenství. Je prevencí proti nízkému tlaku a otoků nohou. Při častém pobytu na vzduchu se navíc chráníte před pocity nevolnosti.

O dalších sportech vhodných pro těhotné se dozvíte v následujícím článku.

Podobné články...

Napsat komentář