Nezapomínejte na správné protažení před cvičením

Skoro polovina lidí, kteří se rozhodnou cvičit, dělají jednu zásadní chybu, zapomínají na protažení a prohřátí celého těla. Tento bod není důležitý jen v případě posilování, ale i tehdy, čeká vás jakákoliv fyzická námaha. Díky nim je totiž váš trénink mnohem efektivnější a zároveň bezpečnější pro vaše tělo. Proto mu věnujte dostatek pozornosti.

Protažení

Před samotným cvičením byste jako první měli začít lehkých protažením. Důležité je uvolnit veškeré svaly a klouby. Začněte nejdříve s hlavou, kterou kružte na jednu a následně na druhou stranu. Pokračujte rameny, celýma rukama, trupem a nohama. Vždy proveďte několik kroužků na jednu, poté na druhou stranu. Nakonec protáhněte jednotlivé svaly, vynechat byste neměli především ty, které chcete zatěžovat. Po důkladném protažení celého těla se můžete přesunout na rozehřátí těla.

Prohřátí svalů

Dalším důležitým bodem před samotným cvičením je prohřátí všech svalů. Pro zvýšení průtoků krve do svalů začněte rychlým aerobním cvičením. Ideální je 5 – 10 minut jízda na kole, na běžícím páse nebo obyčejného skákání. Další skvělou variantou je zařazení posilovacích strojů s minimem zátěže. Pomocí lehké váhy a rychlých pohybů zahřejete své tělo stejně dobře, jako aerobní aktivitou.

Při protahování a prohřívání nezapomínejte na dynamičnost. Důležité je to především při protahování. Pokud se budete snažit dostat do maximální pozice a držet v ní pár sekund, podpoříte sice vaši flexibilitu, ovšem nepředcházíte úrazům. Vaše protahování musí být v rychlejším tempu, ideálně v tom, ve kterém budete následně cvičit.

Správné rozehřátí organismu by mělo trvat asi 10 minut. Po důkladném procvičení celého těla se můžete vrhnout na trénink, aniž byste se museli bát úrazu.

Podobné články...

Napsat komentář