Jak léčit skřípnutý nerv

Asi každý si již prožil nepříjemnou bolest, kterou doprovází skřípnutý nerv. Píchání, které vede z postiženého místa mnohdy až do celé půlky těla. Nejčastěji ji trpí osoby, které pravidelně cvičí silové cviky. Pojďme se tedy společně podívat, jak se chovat, když si skřípnete nerv.

Jde opravdu o skřípnutý nerv?

Jakmile vás začne trápit podobný problém, měli byste zjistit, zda se jedná opravdu o skřípnutý nerv. V odborné terminologii nic podobného jako skřípnut nerv nenajdete. Správně se tedy této ostré bolesti říká útlak nervu, který se projevuje v oblasti mezi lopatami, v bederní části a mezižeberních prostorech. Výjimečně může postihnout i jinou oblast těla.

A co se ve vašem těle stalo? Jednoduše řečeno, kolem nervu došlo k propuknutí zánětu, který tlačí na nerv a způsobuje onu nepříjemnou bolest. Pokud nebudete dbát na správnou životosprávu, bolest a celkový stav postiženého míst se může jen zhoršit. V případě, jedná-li se o velmi vážnou situaci a vy bez cizí pomoci skoro nedokážete vstát z postele, měli byste navštívit vašeho ošetřujícího lékaře a na domácí léčení zapomenout.

Mezi příznaky, které můžete pozorovat, jsou menší otoky, silná bolest, mravenčení, necitlivost a svalové křeče. Útlak nervu se někdy projevuje i bolestí, která vystřeluje z postiženého místa.

Co dělat, když si skřípnete nerv

Jakmile pocítíte tuto bolest, měli byste o danou oblast náležitě pečovat a namáhat ji jen minimálně. Opakované používání postiženého místa by vedlo jen k dalším komplikacím, jelikož zánět okolní tkáně by se zhoršoval a působil by na nerv stále větší tlak. Pro okamžitou úlevu je proto nejlepší volbou odpočinek. Pohyby, u kterého pociťujete větší bolest, se snažte omezit.

Jak potlačit bolest:
  1. Vyspěte se. Spánek je tím nejpřirozenějším způsobem, jak tělo regenerovat a hojit.
  2. Zafixujte místo. Pokud je to možné, snažte se postižené místo stáhnout a zafixovat pevným obvazem.
  3. Používejte teplé a studené obklady. Vyzkoušejte metodu, při které se střídají teplé a studené obklady. Třikrát denně přiložte na místo ledový obklad pro zmírnění otoku a zánětu. Studený obklad střídejte s teplým. Ten přikládejte na postižené místo pětkrát týdně asi na hodinu, dokud se vaše bolest nezmírní. Dobře léčí i horká koupel.
  4. Dopřejte si masáž. Jemná relaxační masáž by mohla vaše bolesti zmírnit. Nechte se namasírovat od kvalifikovaného maséra, jelikož špatně provedená masáž vašemu stavu spíše přitíží.
  5. Nezapomínejte se hýbat. Klasický odpočinek střídejte s lehkou fyzickou aktivitou jako je plavání, či procházka. Díky ní totiž v těle udržujete správný krevní oběh, který pomáhá hojit okolí nervu. Nevyhýbejte se ani každodenním činnostem uzpůsobených vašemu zdravotnímu stavu.
  6. Zařaďte do jídelníčku více vápníku a draslíku. Tyto minerály urychlí hojení a zlepší celkový zdravotní stav vašeho organismu.

Pokud vás bolest trápí dlouho, nebo je nesnesitelná, navštivte svého ošetřujícího lékaře, nebo vyhledejte fyzioterapeuta, který si s vaším stavem hravě poradí a nepříjemnou bolest odstraní.

Podobné články...

Napsat komentář