Proč jsou ovesné vločky klíčové ve stravování sportovců? Tip na přípravu chutných lívanců

Divíte se, proč ve videích téměř každého sportovce a fitness příznivce vidíte, že si ve stravě dopřává ovesné vločky? Není to žádná náhoda. Ovesné vločky jsou stálicí na poli zdravého stravování a mají perfektní nutriční složení. Proč byste je měli zařadit i vy do svého jídelníčku? Připravte si z nich například chutné lívance.

Ovesné vločky a fitness výživa

Ovesné vločky se totiž mohou chlubit skvělým nutričním složením. Hodí se především jako ideální snídaně, která dobře zasytí a dodává energii postupně. Obsahují komplexní dávku sacharidů a energie z ovesných vloček je uvolňována pozvolna po celé dopoledne. Jsou skvělým zdrojem bílkovin, vlákniny, vitamínů i minerálních látek.

Ovesné vločky však nemusíte jen snídat, ideální jsou také jako ranní či odpolední svačiny. Lze je přidat do jogurtů, smoothie, využít při přípravě lívanců či slaných placiček. Skvěle se také hodí jako předtréninkové jídlo.

Nutriční profil

Na 100 g ovesných vloček náleží cca 11-15 g bílkovin. Bílkoviny z ovesných vloček jsou navíc velmi dobře stravitelné. Jejich biologická hodnota se pohybuje mezi 75-80, což je na rostlinný protein skvělé číslo. Ovesné vločky do těla dodají denní doporučené množství vitamínu B1, 16 % DDD kyseliny listové, ale i další vitamíny ze skupiny B a vitamín E. Dále obsahují nenasycené mastné kyseliny, slizové látky, železo, vápník, fosfor a dávku vlákniny. Jsou také zdrojem beta-glukanů, které snižují hladinu cholesterolu v krvi.

Recept na lívance

Připravte si k snídani rychlé lívanečky z ovesných vloček bez přidaného cukru. Připravte si:

  • 1 zralý banán
  • 1 hrnek vloček
  • 3 lžíce hladké mouky
  • 1 vejce
  • trochu mléka
  • 1 lžička skořice
  • bílý jogurt
  • ovoce

V misce rozmačkejte banán, přidejte k němu vločky, vejci a trochu mléka. Konzistenci dolaďujte s pomocí hladké mouky a mléka. Nechte namočené vločky chvíli odpočinout, ještě nabobtnají. Přidejte podle potřeby ještě trochu mléka a skořici. Smažte na trošce oleje. Podávejte s bílým jogurtem a čerstvým ovocem, popřípadě marmeládou a oříšky. Dobrou chuť!

Podobné články...

Napsat komentář