Účinný a zdravý způsob hubnutí? Vyzkoušejte keto dietu, která využívá tzv. ketózy

O keto dietě jste již pravděpodobně několikrát slyšeli. Víte však, jaké keto dieta přináší výhody? Zda je opravdu účinná a z jaké stravy se takový jídelníček skládá? To vám prozradíme v dnešním článku. 

Ketóza

Keto dieta je ve svém základu založena na tzv. ketóze, tedy stavu organismu, kdy během kterého tělo začíná brát energii ne z cukrů, kterých má v jídelníčku nedostatek, ale z tuků a uložených tukových zásob. Jedná se tedy o redukční dietu, která je založena na vyšším příjmu zdravých tuků a bílkovin a na omezeném přísunu sacharidů. Váš jídelníček bude tedy během keto diety minimálně složen ze sacharidů a bude se soustředit spíše na různé zdroje bílkovin a zdravých tuků. Proto se o této dietě někdy hovoří také jako o proteinové.

Velká omezení?

Pravdou je, že pokud už snažíte stravovat pestrou a zdravou stravou, váš jídelníček se nijak šíleně nezmění. Dojde pouze k omezení přísunu potravin bohatých na obsah sacharidů, jako jsou například sladkosti, pečivo, obiloviny, brambory apod. Stále se však jedná o způsob stravování, který je založen na stravě pestré, ne nijak význačně omezené.

Co můžu konzumovat?

Během keto diety si můžete hojně dopřávat nejrůznější zdroje bílkovin, tedy masa, ryb, mořských plodů či vajec, dále se dbá na přísun zdraví prospěšných tuků a olejů, viz avokádo, ghí, olivový olej, kokosový olej apod. Dopřávat si hojně můžete i zeleninu a ovoce s nízkým obsahem sacharidů, ořechy a semínka. Zakázány vám nejsou ani mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku.

Co je nevhodné?

Nevhodnými se pro vás během keto diety stávají obiloviny a sacharidy, tedy těstoviny, pečivo, rýže, cereálie, sladkosti, ale také brambory a batáty. Vypustit musíte ze svého jídelníčku cukry a sladidla, tedy sirupy, med, čokoládu, slazené nápoje apod. Vyhýbat byste se také měli ovoci s vysokým obsahem sacharidů, ztuženým a rafinovaným tukům a olejům.

Podobné články...

Napsat komentář