Co byste měli vědět o vitamínu B12

Kolem vitamínu B12 jsou v dnešní době četné diskuze v souvislosti s vegetariánstvím a veganstvím. Proto se můžeme setkat mnohými mýty a omyly, které je potřeba uvést na pravou míru. Dnes se dozvíte zásadní informace o vitamínu B12.

Základní informace

Vitamín B12 řadíme mezi vitamíny skupiny B, které jsou rozpustné ve vodě. B12 je v organismu potřebná pro správný přenos nervových vzruchů a pro dobrou funkci mozkové činnosti. Přísun tohoto vitamínu tedy zlepšuje paměť a optimální funkci jater a slivky břišní. B12 snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob a hlavním důvodem, proč musíme mít správný přísun B12, je její podíl při tvorbě krve.

Nedostatek vitamínu B12

Zatímco jiné vitamíny na svůj nedostatek upozorní skoro ihned (například chřipkou), vitamín B12 je v tomto ohledu velice zákeřný. Pokud máte jídelníček chudý na B12, deficit se projeví až po několika letech. A zatímco jiné vitamíny doplníte včas a bez dalších komplikací, nedostatek vitamínu B12 na vás může zanechat trvalé následky.

Hlavním problémem, se kterým se můžeme v tomto důsledku setkat, je chudokrevnost a hubnutí. Postupně se vám zhorší paměť, pozornost a soustředěnost. Můžete pociťovat třes a mravenčení v končetinách.

breakfast-1290689_960_720

Jídla plná B12

Doplnění vitamínu B12

Vitamín se nachází především v živočišných produktech jako jsou vejce, sýry, maso a vnitřnosti. Proto nedostatek trpí asi 50% veganů, kteří tyto produkty z různých důvodů nepřijímají.

Vitamín B12 ničí antikoncepce, léky a alkohol, a tudíž jeho nedostatkem může trpět i člověk, který přijímá i živočišné produkty. Doplňovat by ho proto měl preventivně každý tzv. suplementy, tedy výživovými doplňky. Setkat se můžete s klasickými tabletami, nebo injekcí.

Omyl, kterého se mnozí dopouštějí, je ten, že se snaží vitamín B12 doplnit spirulinou, či chlorelou. I když výrobci tvrdí, že řasy vitamín obsahují, nenechte se tím zmást. Ve skutečnosti v nich totiž klasický vitamín B12 nenajdeme, jen látku vitamínu velice podobnou. Ta ale není pro člověka vstřebatelná a tedy úplně nepotřebná.

Nezapomínejte na vitamín B12 a předejděte pozdějším problémům.

Podobné články...

Napsat komentář