Posilujte s flowinem

Nový koncept cvičení, který se nyní těší velké oblibě ve fitness centrech, nese název flowin. Že jste o něm ještě neslyšeli? Flowin je moderní tréninkový systém, který byl vyvinut ve Švédsku vrcholovými desetibojaři. Jaký je princip flowinu a jak s tímto sportem začít? To se nyní dozvíte v tomto článku.

Flowin – šetrné posilování

Základem tohoto cvičení je speciální cvičební deska opatřená pohyblivými podložkami na ruce a nohy. Čím větší je na podložku vytváříte tlak, tím méně budete klouzat. Náročnost cviků tedy můžete přizpůsobit vaší fyzické kondici a schopnostem.

Cvičení vychází z přirozených pohybů těla, které jsou velmi plynulé bez doskoků. Trénink je proto vhodný pro všechny věkové kategorie. Deska je snadno přenositelná a prostorově úsporná. Je tudíž možné cvičit flowin prakticky všude.

Flowin je primárně určen k posílení svalstva. Největší výhodou je ta, že během cvičení jsou zapojovány i hluboko uložené svaly stabilizačního systému kolem páteře, které jsou díky sedavému zaměstnání velmi málo zapojovány. Tyto svaly jsou sice aktivovány i při jiném druhu balančního cvičení, ovšem ne v takové míře.

Jak flowin cvičit

Jak jsme již výše psali, flowin je plynulé posilovací cvičení, které nezatěžuje klouby. Nabízí přes 300 cviků, které je možné upravovat podle potřeby cvičícího. Při flowinu jsou nejvíce posilovány vnitřní svaly těla.

Pokud budete vybírat dobře, natrefíte na poměrné jednoduché, ale i obtížné cviky. Cvičení se dá naučit podle videa i doma bez asistence, ovšem doporučuje se, ostatně jako u každého druhu cvičení, abyste před prvním cvičením navštívili fitness centrum, kde zkušený instruktor podchytí případné chyby a ukáže vám triky, které s videem hůře pochytíte.

Cvičení může probíhat rychle, kdy se cvičící bude udržovat v aerobní zóně, spalovat tuky a formovat postavu. Avšak při flowinu, především zpočátku, se doporučuje pomalejší, ale preciznější provedení, než rychlé a odbyté cvičení.

Při každém cviku je zapojováno hned několik svalů, díky čemuž je flowin zařazen mezi efektivní cvičení, kterému stačí věnovat pouhých 20 minut.

Proč flowin cvičit a komu se cvičení nedoporučuje

Flowin je cvičením, které:
  • aktivuje hluboko uložené svaly stabilizačního systému kolem páteře.
  • působí jako prevence před poraněním a bolestí zad.
  • podporuje správné držení těla a správné postavení trupu a páteře vzhledem k pánvi.
  • aktivuje a posiluje svaly pánevního dna.
  • stimuluje bránici a zvyšuje kvalitu dýchání.
  • zlepšuje kondici, koordinaci a soustředěnost.
  • díky souhře pohybu, dechu a skluzu dokáže celkově harmonizovat tělo.

Flowin se sice řadí mezi cvičení, které je prakticky věkově i váhové neomezené a doporučuje se jak lidem trpící nadváhou, tak maminkách po porodu, či seniorům, ovšem je i skupina lidí, kterým se cvičení příliš nedoporučuje. Řadíme mezi ně osoby trpící bolestivým zraněním, či problémy se srdcem. Vyhnout byste se mu měli po těžkém jídle, alkoholu, či pokud jste ve 12. týdnu těhotenství. V případě, je-li maminka na tento typ pohybu zvyklá, cvičení se dá přizpůsobit jejím potřebám. V tomto případě doporučujeme konzultaci se zkušeným lektorem.

Zaujal vás flowin? Vyzkoušejte ho i vy.

Podobné články...

Napsat komentář