Jak na výběr brankářských rukavic? Pohodlí a kvalita materiálů hrají nejdůležitější roli

Fotbal patří dlouhodobě k nejpopulárnějším tuzemským sportům, pravidelně se mu věnují desítky tisíc lidí, a to včetně žáků a dorostu. Jako u každého sportu je důležité mít k dispozici vhodné vybavení, abyste si hru mohli naplno užít a nedocházelo ke zbytečným zraněním. Zejména u brankářů, kteří čelí nepříjemným střelám, to platí dvojnásob. Každý brankář by měl mít dokonale padnoucí rukavice, jež dokážou ztlumit nárazy od míče a zajistí, že nedojde k poranění rukou.

Jaké materiály upřednostnit?

Na trhu se dnes dají pořídit rukavice v mnoha materiálových provedeních. Záleží třeba i na tom, zda chytáte v suchém počasí či na vlhku. Je tudíž dobré mít k dispozici minimálně dva páry rukavic.

Do suchého prostředí jsou vhodnější spíše fotbalové rukavice s tvrdší vrstvou pěny, měkčí varianty jsou pak ideální do vlhka, protože dokážou lépe absorbovat vodní kapky, a míč tak snadněji chytnete do rukou.

V každém případě je nejlepší si rukavice vždy vyzkoušet. Musí totiž být zachován cit v rukou. Pakliže je pěnová vrstva příliš tenká, dochází k nižší ochraně prstů a dlaní, u tlustých rukavic se zase vytrácí onen potřebný cit. Každému brankáři může vyhovovat jiná varianta.

Pokud jde o samotný materiál, je asi nejvíce osvědčený latex. Dokáže totiž dobře tlumit nárazy a neodírá se, takže brankářské rukavice vydrží poměrně dlouho plně funkční.

Pozor na švy

Při volbě brankářských rukavic na fotbal hraje podstatnou roli rovněž fakt, jakým způsobem jsou vyřešené jednotlivé švy na prstech a dlaních. Měly by být maximálně zaoblené, pak totiž rukavice ideálně kopírují tvar ruky a míč se do nich lépe chytá. Příkladem budiž třeba rukavice BU1, jež mají perfektní anatomický tvar s velkou a přilnavou kontaktní plochou, švy jsou na u nich umně skryty, aby nesnižovaly efektivitu chytání balonu během hry.

Podobné články...

Napsat komentář