Tipy na dárky pro aktivní seniory

Knížky, ponožky, vybavení do domácnosti. Na více tuctových vánočních dárků jen tak nepřijdete. Nemusí na nich sice být nic špatného, ale co kdybyste se letos odlišili a věnovali svým babičkám a dědečkům něco netradičního, co jim navíc pomůže si život zase o trochu více užívat?

Pokud jsou vaše rodiče, prarodiče či jiní senioři, které se chystáte obdarovat, vyznavači aktivního života, jsou pro vás následující tipy jako dělané. V opačném případě je zase máte možnost jim tento styl života představit a pomoci jim s ním začít. Pokud mají tu možnost, zařadit sportování do jejich života výrazně prospěje jejich fyzickému i duševnímu zdraví.

Trekové hole pro náruživé turisty

Nikdo vám nenaznačuje, že by se senioři zničehonic měli každý víkend začít pokoušet o zdolání Sněžky. Trekové hole je podpoří při jakékoliv jejich chůzi. Ať už se vydají přes celou ves na nákup, půjdou se projít po městě, vyrazí na pravidelnou vycházku do přírody, nebo se skutečně čas od času vydají na nějaký ten náročnější výšlap, trekingové hole jim to usnadní.

Poskytují oporu, chůze se díky nim stává výrazně stabilnější, a tedy i méně namáhavá. Hole tlumí nárazy a otřesy kloubů, uleví tak zejména páteři, kyčlím a kolenům. Pomáhají také udržovat pravidelný krok a rytmus dýchání.

Při výběru turistických holí se soustřeďte na minimální hmotnost a pohodlnou rukojeť (vyrábí se z kombinace plastu, kaučuku a pěny). Důležitou součástí rukojeti musí být speciální poutko, které jednak přispívá bezpečnosti chůze, ale především správné technice. Musí mít nastavitelný obvod tak, aby povolovalo maximální rozsah pohybu.

Hole musí být pevné, odolné a zároveň pružné, aby nepřetěžovaly rameno a krční páteř. Z praktického hlediska (lepší skladnost a přepravování) jsou vhodné teleskopické trekové hole).

Klíčový je výběr délky holí. Obecný výpočet říká, že když svoji tělesnou výšku vynásobíte koeficientem 0,68, dostanete s odchylkou 5 cm ideální délku trekingové hole. Druhé pravidlo tvrdí, že po uchopení hole do ruky a položení její špičky na zem byste měli v lokti svírat úhel 90 °.

Paddleboard

Paddleboard není nutné vnímat pouze jako prostředek pro adrenalinový sport. Skvěle slouží k posílení a zpevnění celého těla, velmi dobře učí stabilizaci. Spojuje v sobě sport a relaxaci. Jeho využití zdaleka nespočívá pouze v pádlování ve stoje, pro které je primárně určený.

Lze si na něm jen tak ležet na vodě, číst si, opalovat se apod. Zjednodušeně jde vlastně o takové víceúčelové lehátko. Například pro babičky a dědečky, kteří mají například chatu u rybníka či řeky.

Pro seniory vybírejte spíše širší paddleboardy, která oplývají větší stabilitou.

Tablet

S tabletem pomůžete proniknout svým rodičům či prarodičům do online světa, pokud se v něm zatím příliš neorientují. A tablet je pro ně nejpřirozenější platformou. Nebudou se už tak muset spoléhat na to, co zrovna běží v televizi, ale svůj oblíbený seriál, dokument nebo film si pustí kdykoliv budou chtít.

A když vám napíšou mail nebo zašlou pozdrav přes vaše oblíbené komunikační aplikace, věřte, že to potěší i vás.

Jak vidíte ani dárky pro vaše rodiče či prarodiče nemusí být nudné, stačí jen vhodně vybrat.

Podobné články...

Napsat komentář