Proč se mnoho dětí neumí správně a efektivně učit? Chybí jim radost ze čtení

Má vaše dítě problémy s učením? Problém možná vězí v tom, že nedokáže správně číst a neví, co přesně čte. Zjistěte, co přesně to pro děti znamená a jak tuto skutečnost řešit. 

Přistupujte k dětem individuálně

Každé dítě je jiné. Má jinou osobnost, jiné zájmy, schopnosti i talent. Dnešní doba je však bohužel nastavena tak, že v útlém věku začínáme tuto dětskou individualitu popírat. Místo toho, abychom se soustředili na jeho přednosti, se zaměřujeme na to, co mu nejde. 

Velké rozdíly lze spatřit také mezi dětmi, které poprvé nastoupí do školy. Některé z nich už umí číst a počítat. Jiné ovládají teprve několik důležitých základů. Některým dětem jde učení od ruky, pro jiné symbolizuje problém, kupí se jim a zajeté tempo je pro ně zkrátka a jednoduše příliš rychlé.

S čím mají děti největší potíže?

Největším problémem současné doby je zejména skutečnost, že děti špatně čtou nebo neví, co přesně čtou. Jestliže neumí plynule číst a nerozumí přečtenému textu, je pro ně velmi obtížné se nějak vzdělávat. 

Pokud naopak dítě čtení baví a jde mu, zpravidla při učení dosahuje mnohem lepších výsledků. Potíže se čtením mohou přitom rodiče dětí snadno pozorovat. Ratolesti čtení jednoduše nebaví, mají k němu mnohdy dokonce i odpor. Problém jim dělá také schopnost převyprávět přečtený text vlastními slovy.

Naučte děti správně číst

Učení této dovednosti věnujte dostatek času i úsilí. Nejprve začněte u čtení po slabikách. Pamatujte ale na to, že děti by od první chvíle měly být schopné porozumět danému textu. Můžete se v textu po kratších úsecích vracet a vyzvat děti k tomu, aby převyprávěly obsah sdělení. 

Důležitý je také přístup rodičů, respektive dospělých. Pamatujte na to, abyste děti co nejméně upozorňovali na případné chyby. Netlačte na ně příliš a nestresujte je. Pokud zjistíte, že dítěti čtení nejde, nikdy není pozdě na to začít tuto skutečnost řešit. 

Více informací ze světa vzdělávání najdete na www.basic.cz.

Podobné články...

Napsat komentář