Jak si vybrat správné jednoruční činky?

Kdo chce mít tělo pevné a krásné, ten se bez posilování neobjede. Z velké části je možné k tomuto účelu používat pouze své tělo, ovšem pro lepší efekt se hodí pořídit si alespoň základní posilovací náčiní.

Mezi naprostou klasiku, která by neměla chybět v žádné profesionální, ale ani domácí tělocvičně, patří jednoruční činky.

Proč zrovna činky?

Jak již bylo řečeno výše, činky patří mezi absolutní základ. S jejich pomocí se běžně cvičí nejen ruce, ale i další tělesné partie. Stačí zvolit pouze vhodný cvik.

Činky, zvláště ty jednoruční, jsou na rozdíl od mnoha jiných typů posilovacího náčiní docela skladné, takže se dají snadno schovat do skříně, pod postel nebo kamkoliv jinam, kde je trocha volného místa. Jednoruční činky se navíc dají v případě potřeby snadno přenášet. Někteří sportovci dokonce s činkami i běhají.

Činky jednoručky se prodávají v mnoha verzích, a ne každý přesně ví, co od nich chtít. Během výběru je nezbytné zaměřit se na tři základní charakteristiky:

1. Hmotnost – každý chce hned z kraje tahat ty nejvyšší váhy, aby docílil co nejrychleji toho nejlepšího efektu. Chyba lávky. Zvedat příliš těžké činky je kontraproduktivní. Cviky se musí provádět správně a v několika sériích. Proto je lepší vybrat si raději lehčí váhu, a pak hmotnost zvyšovat než zbytečně snižovat počet opakování. Začátečníkům se doporučuje začínat na 10 kg.

2. Typ – u mnoha modelů jednoruček není možné si váhu přidávat ani ubírat. Lidem, kteří nemají v plánu větší svalový progres, tyto typy bohatě stačí. Kdo však touží dostat své svalstvo do té nejlepší možné formy, vybere si nakládací jednoruční činky. U těch je snadné hmotnost libovolně nastavovat, a to jak směrem nahoru, tak rovněž i dolů.

3. Materiál – u jednoručních činek dost záleží i na materiálu. Mezi nejlevnější verze patří celoplastové činky, které však dlouho nevydrží. Mnohem lepší jsou ve všech směrech pogumované modely, a kdo touží po opravdové špičce, sáhne po činkách z litiny či oceli.

Podobné články...

Napsat komentář