Je pro vás nutnost rozhodování obtížná?

V životě každého z nás se někdy můžete dostat do situace, kdy je třeba učinit závažné rozhodnutí. Život se zkrátka zamotá a my nedokážeme vidět směr, kterým se dále vydat. Sžírá nás pocit, že každá volba, kterou učiníme, je špatná.

Pocity bezmoci a tlaku

V takových situacích obvykle nevíme, jak dál. Trápíme se a mučíme se vlastními myšlenkami. Jediné, co dokážeme s přesností říct je fakt, že nám ve stávající situaci není dobře. Ovládá nás bezmoc a my zkrátka v dané chvíli nevidíme uspokojivou možnost změny, která by znamenala životní spokojenost. Někdy máme také pocit, že vlastně nemůžeme udělat vůbec nic. Ocitáme se pod tlakem a v křeči.

Jsme nepříjemní jak sami k sobě, tak i ke svému okolí. Často propadáme sebedestruktivním myšlenkám a analyzujeme, co jsme udělali špatně. Případně také analyzujeme to, co mohli udělat špatně ostatní. A pokud takový stres trvá dlouho, není se čemu divit, že nás začnou zužovat nejrůznější zdravotní komplikace. V takové chvíli bychom nejraději utekli. Změnili minulost a naše minulé volby.

TIP: Naučte se užitečné techniky z oblasti osobního rozvoje. Pomůže vám s tím kurz Kouč rozvoje osobnosti.

Neutíkejte od přítomného okamžiku

Kvůli tomu, že se topíme v minulosti, často utíkáme od přítomného okamžiku. Máme problém přijmout odpovědnost za svůj život a jeho směr. Ovšem tento způsob myšlení nás nijak neposouvá. Jen se nepřetržitě konzervujeme v problému hlouběji a hlouběji.

Snažíme se doufat, že se snad někdy situace vyřeší sama. Ale jediné, co tímto postojem získáváme, je čím dál větší pocit beznaděje a tísně. V takové chvíli je třeba si uvědomit, že nerozhodnout se v podstatě nejde. Protože i skutečnost, že se nerozhodneme, je svým způsobem typ rozhodnutí. Rozhodnutí, za které v budoucnosti budeme muset zaplatit daň.

Obtížná rozhodnutí bolí

Platí, že nic jako objektivně správné rozhodnutí neexistuje. Cílem tak vždy je zvolit si to rozhodnutí, které bude subjektivně nejsprávnější právě pro vás. V situacích, kdy se jen dlouhodobě trápíme, nemůžeme být šťastní my ani naše okolí.

Většina obtížných rozhodnutí bohužel bolí. A bolest narůstá, pokud nejde o rozhodnutí vědomě přijaté. V takové situaci totiž naše myšlení nabude dojmu, že jsme byli situací nějak donuceni. A rozhodnutí rovněž bolí v případě, když dobu svého rozhodování neúměrně prodlužujeme.

Osvojte si i další techniky osobního rozvoje. Zúčastněte se kurzu Kouč rozvoje osobnosti a učiňte ve svém životě změny ke spokojenějšímu životu. Chcete se naučit i základům neurolingvistického programování? V tom případě si nenechte ujít kurz NLP kouč.

Podobné články...

Napsat komentář