Výběr správného poskytovatele půjčky

Na trhu jsou desítky subjektů, nebankovní půjčky jsou velkým hitem moderní doby. Jak si ale vybrat nabídku, která nám bude sedět opravdu na míru? Univerzální návod na toto téma sice není, zůstává však pravdou, že bychom se měli při výběru držet několika zásadních doporučení. Důležité je, aby měl konkrétní poskytovatel licenci České národní banky a uváděl to i na svém webu. Jedině taková firma se totiž může zabývat nebankovními půjčkami. A jak se vyznat v tolika číslech? Která jsou zásadní pro posouzení, jestli bude nabídka skutečně výhodná?

RPSN nám napoví nejvíce

Poplatky, úroky, měsíční splátky. To vše jsou důležité cifry, které musíme brát v potaz. Ale když se podíváme na RPSN, budeme mít jasno hned. Jde o ukazatel, jímž můžeme ihned porovnat několik nabídek. Roční procentní sazba nákladů totiž nezahrnuje jen úroky, ale i všechny poplatky s půjčkou spojené. Dá nám tedy jasnou nápovědu o tom, jakou částkou přeplatíme jistinu úvěru. A pak už mohou být počty veskrze snadné! Reklamní spot v TV o ničem nerozhoduje, mnohem důležitější je tento číselný ukazatel. A pozor, je pravdou, že u krátkodobých úvěrů může mít vysokou hodnotu. U těch dlouhodobějších, tedy se splatností v řádu několika let, dosáhne zřejmě jen několika procent. I tehdy se jej ale můžeme zeptat, od které banky nebo nebankovní společnosti si půjčit nejvýhodněji. RPSN zahrnuje i poplatky, provize a další položky, které jsme zvyklí potkávat na straně výdajů.

Reputace na trhu je důležitá

Nezačínejte si nic s pochybnými nováčky, kteří ještě nemají vybudovanou pozici na trhu. Raději vsaďte na prověřenou společnost, u níž z dřívější zkušenosti dobře víte, jak jedná a rychle díky internetovému vyhledávači najdete i reference klientů. Když jsou ve hře peníze, neotevírá se žádný prostor pro nějaké kompromisy. Pokud je poskytovatel na trhu stabilně několik let, máte hmatatelnou jistotu, že jednáte s někým, kdo je transparentní. A jaké jsou tedy výhody bankovních půjček v porovnání s nebankovní nabídkou?

  • Nižší úroková sazba. Toto je zpravidla sázka na jistotu, v nebankovní sféře jsou úroky vyšší.
  • Široký výběr různých řešení. Můžete si půjčit pár tisíc korun, ale i statisíce nebo až miliony.
  • Pojištění úvěru schopnosti splácet je obvyklé. A pro mnoho klientů naprosto zásadní, že?

Jsou tu ale i negativa

Samozřejmě, pokud řekneme několik zásadních plus, je třeba dodat i další věci, které už zájemce o bankovní úvěr příliš nepotěší. Bankovní úvěr s sebou nese také nutnost prověřit klienta od A do Z, nestačí jen doklad o příjmech jako v nebankovním světě. Banky si zjišťují podrobnější informace o bonitě, mohou tedy žádost zamítnout. To se může stát hlavně tehdy, když nejste jejich dlouholetý klient a nemají přehled o vašich financích, který by přinesl jasnou odpověď v otázce úvěruschopnosti. Stručně řečeno, bankovní úvěr nedostane téměř každý, kdo si o něj požádá, což je naopak zvykem v nebankovní sféře. Ta má navíc rychlejší odpověď, na bankovní půjčku můžete čekat i několik dnů. Proč? Jednoduše, banka se musí rozhodnout, jestli úvěr poskytne, což si vyžádá dodatečné informace.

Dnes už nemusíte na pobočku

V obou případech je ale výhodou, že se nabízí online sjednání. Sedět za stolem s makléřem, to je dnes už přežitek, dokonce i hypoteční úvěr se dá předjednat online. Osobní schůzka tak není nutností, naopak, pro mnoho poskytovatelů půjček jde dnes spíše o ztrátu času. V nebankovní sféře se s tímto prakticky nesetkáte, pokud se nebudete dívat na segment tzv. hotovostních půjček. V takovém případě ale přijde makléř na jednání až k vám domů, a to v době, kterou si sami zvolíte. Je to tak mnohem pohodlnější. Zkuste požádat o půjčku 100.000,- a peníze získáte ještě dnes.

Podobné články...

Napsat komentář