Tipy: Co je vhodné jíst před tréninkem a co po tréninku

Vhodně zvolená strava před a po tréninku souvisí nejen s fyzickou námahou, ale i s časem, ve kterém má trénink probíhat. Jinou stravu před cvičením si dopřejete brzy ráno a jinou pozdě odpoledne. Co je tedy ideální jíst před tréninkem a čemu se naopak vyhnout? A co si dopřát po tréninku? 

Strava před

Důležité je, abyste na trénink nechodili nikdy hladoví. Organismus totiž potřebuje dávku energie. Ideální je proto jídlo, které má nízký glykemický index, abyste se vyhnuli glykemickým výkyvům. Potravina s nízkým glykemickým indexem zvyšuje hladinu glukózy v krvi postupně, díky tomu vám vydrží stabilní po celou dobu cvičení. Vhodná je například kvalitní, například domácí, proteinová tyčinka, která také dobře zasytí. Chodíte-li cvičit brzy ráno, dopřejte si lehkou snídani, která příliš nezatíží žaludek, například rýžové opatky s arašídovým máslem, ovocem a ořechy. Dobrou volbou je i jogurt s ovesnými vločkami a oříšky.

Po cvičení

Po tréninku budete naopak potřebovat potraviny s vysokým glykemickým indexem. Ideálně do 2 hodin po tréninku potřebuje organismus doplnit glykogeny a proteiny. Právě ty jsou nezbytné pro regeneraci a růst svalové hmoty. Pokud chodíte cvičit ráno, po ranním tréninku byste si měli dopřát sacharidy a bílkoviny, v poměru přibližně 4:1.

Po večerním tréninku nezapomínejte na vhodnou stravu. Nebojte se přibírání a dopřejte svému tělu protein i uhlohydráty. Pamatujte si jedno pravidlo. Čím později trénink je, tím méně  cukrů byste poté měli v jídle zkonzumovat.

Kdy jíst před cvičením?

Klíčová je také doba, tedy kdy jíst před tréninkem. V tomto případě platí pravidlo, že poslední vydatné jídlo je vhodné konzumovat cca 3 hodiny před daným tréninkem, zvláště bude-li se jednat o intenzivní cvičení. Před tréninkem si však ideálně 1-2 hodiny předem můžete dopřát menší svačinu, která však nebude zbytečně vydatná. Měla by dodat přiměřenou energii a mírně zasytit. Dobrou volbou je například čerstvé či sušené ovoce, cereální tyčinka s nízkým obsahemm tuku, ovocná šťáva apod.

Podobné články...

Napsat komentář