Jak si vybrat trekingové hole, které vám padnou?

Trekingové hole se v poslední době staly skutečně velkým hitem. Je totiž prokázáno, že jejich používání má velmi pozitivní dopad na lidské zdraví. Při chůzi s nimi totiž hole tlumí nárazy a tím pádem ulevují páteři i kyčlím.

Rovněž poskytují hole velmi adekvátní oporu a tím pádem umožňují volné dýchání. Mimo jiné trekové hole rovněž určují rytmus vaší chůze, tím pádem si budete při chůzi připadat mnohem jistěji, a i samotná chůze pro vás bude o poznání pohodlnější.

Pokud se chystáte také na výběr trekingových holí, pokuste se nejdříve rozmyslet, jak moc budete hole skutečně využívat. Podle toho se poté můžete rozhodnout, zda si vyberete levnější či dražší trekingové hole. Ty levnější modely jsou primárně určeny rekreačním turistům a ty dražší zase ocení aktivní sportovci.

Jak se rychle zorientovat v typech trekingových holí?

Ze všeho nejdříve si budete muset vybrat mezi pevnou holí a holí teleskopickou. Pevné lze vybírat například s ohledem na výšku vaší postavy. V tomto případě potřebnou délku zjistíte tak, je vynásobíte vaši výšku číslem 0,68 či se budete řídit pravidlem, že je hůl zapotřebí držet tak, aby váš loket vytvořil pravý úhel. Teleskopické trekingové hůlky lze nastavit do výši 135 až 140 cm, což zhruba odpovídá délce mezi 195 až 200 cm.

Z čeho lze vybírat?

Pevná hůl

Pevná hůl vám neumožní nastavit si libovolnou délku, a tak ji budete muset vybrat přesně podle výšky své postavy. Pevná hůl ovšem velmi dobře tlumí nárazy, a to oproti té dvoudílné či teleskopické. Mimo jiné také méně pruží. Tyto hole jsou určeny především pravidelným chodcům, jelikož jsou lehčí a pyšní se delší životností.

Skládací hole

Skládací trekingové hůlky je dobře skladné. Hůl je možné složit i na několik různých částí a tím pádem ji snadno přenášet třeba v batohu. Pokud byste si chtěli za hole připlatit, jsou k dostání také v podobě skládacích teleskopických holí, kdy si můžete nastavit délku podle své potřeby.

Teleskopická hůl

Teleskopické hole umožnují nastavení výšky a tím pádem hole mohou používat i další členové rodiny. Výšku lze zároveň měnit i v závislosti na terénu, ve kterém se s nimi budete pohybovat. Při chůzi do kopce nebo z kopce anebo třeba při zimní procházce, kdy se vám hole budou bořit do sněhu. Jejich nevýhodou je velmi rychle opotřebení a s tím související zhoršení jejich tlumivosti.

Jak si poradit s výběrem?

Při výběru trekových holí je především velmi důležité zvolit vhodný typ hole. Pevné hole a také ty teleskopické mají své výhody a bohužel i nevýhody. Pokud patříte mezi turisty, měli byste dát přednost skládacím holím, které lze jednoduše složit a připevnit třeba k batohu. V opačném případě volte klasické pevné hole.

V žádném případě se nevyplatí podceňovat materiál holí a ani délku jejich rukojeti. Pro běžné používání vám postačí klasická délka hole, v případě, kdy budete hole používat na delších cestách a túrách, tak oceníte zejména možnost přechytnutí a tím pádem delší rukojeť. Vyzkoušejte hole české značky Sulov či Calter od Rulyt.cz.

Podobné články...

Napsat komentář