Nový trend: chůze naboso

Asi si již každý všiml, že v poslední době je trend chodit všude bez bot, nebo alespoň volit obuv, která simuluje chůzi naboso. Proč ale se tyto lidé takto rozhodli a je to vůbec zdravé? Pojďme se v dnešním článku podívat na názory odborníků na chůzi naboso.

Chůze naboso u dětí – názory odborníků

Jak to tak často bývá, i zde se názory odborníků mnohdy liší. Zatímco ortopedové se staví za kvalitní obuv se správně tvarovanou stélkou a oporou kotníku, fyzioteraperutové podporují chůzi naboso. Co se týče malých dětí, občasná chůze naboso jim ale zlepšuje celkový zdravotní stav, jak ukázal jeden výzkum z Německa. Tohoto výzkumu se zúčastnilo 19 dětí ve věku 6-7 let, kteří dvakrát týdně prováděli různá cvičení s chodidly a chodili naboso. U těchto dětí došlo ke zlepšení senzomotoriky a koordinace. Ovšem proti se staví někteří doktoři, kteří zastávají názor, že dítě by mělo mít pevnou obuv.

Přínosy chůze naboso

Pokud ale netrpíte žádnými zdravotními problémy, občasnou chůzi naboso vám doporučí každý lékařský odborník. Našlapováním chodidly po nerovném terénu dochází ke stimulaci jednotlivých akupresurních bodů, které podporují funkci tělesných orgánů. Zároveň jsou při této chůzi zapojovány svaly, které jsou s obuví zcela nečinné. Obě dvě skutečnosti napomáhají k lepšímu fyzickému i duševnímu zdraví.

Dobré je volit velmi různorodý terén. Rozhodně není vhodné chodit dlouho po plochých a tvrdých podlahách.

Co s ostrými předměty?

Asi plno z vás by teď rádo vyšlo do parku, ale bojí se, že natrefí na ostrý předmět, či šlápne do něčeho nepříjemného. V tomto případě existuje několik typů obuvi, které simulují chůzi naboso a jsou ideální na vycházky do veřejných míst.

V dnešní době vzniklo v Evropě i několik parků pro milovníky chůze naboso. Tyto místa nabízejí příjemné procházky v písku, po kamenech či dřevě. V České republice je těchto míst hned několik.

Vyzkoušejte chůzi naboso i vy.

Podobné články...

Napsat komentář