Víte, jaké faktory v praxi nejvíce snižují vaši koncentraci?

Naše schopnost koncentrovat se je důležitá pro to, abychom dokázali plně využít svůj potenciál. Běžně se však potýkáme s určitými faktory, které naši koncentraci snižují. Jaké to jsou? 

Kreativní myšlení si žádá plnou koncentraci

Mozek každého z nás symbolizuje pozoruhodný a zároveň velmi komplikovaný systém. Platí, že jeho vývoj vždy probíhal za pohybu. Vzhledem k tomu obecně nejsme přizpůsobeni k celodennímu sezení u počítače.

V minulosti panoval názor, že náš mozek je přizpůsben k tomu dělat více věcí zároveň. Pravda je však naprosto opačná. Aby náš mozek dokázal správně fungovat, potřebuje k tomu naši plnou koncentraci.

A co vlastně pojem koncentrace znamená? Jedná se v podstatě o naši schopnost zaměřit svou mysl pouze jedním směrem. Někteří lidé se domnívají, že jejich schopnost soustředění je velmi nízká. Jakmile však začnou pracovat na úkolech, které si sami vytyčili, okamžitě se do nich ponoří naplno. 

TIP: Přihlaste se na profesionální kurz kouče a udělejte další krok pro váš osobní rozvoj. 

Co běžně snižuje naši schopnost koncentrace

Existuje spousta faktorů, které v průběhu dne určitým způsobem snižují naši schopnost koncentrace. Jedná se například o chytré telefony, sociální sítě a internet, ke kterému jsme připojení prakticky nonstop. Překážky v naší koncentraci lze přitom rozdělit na vnitřní a vnější.

Vnější překážky

Mezi takzvané vnější překážky se řadí především hluk. Pokud máme pracovat v hlučném prostředí, náš mozek musí zpracovávat obrovské množství podnětů. Z toho důvodu nejsou pro práci nebo učení příliš vhodné otevřené kanceláře nebo školní učebny. 

Mezi demotivační prvky se dále řadí nepořádek. Jednat se přitom může jak o nepořádek v místnosti, tak i v našem počítači nebo v pracovních materiálech. Pro efektivnější práci proto pomáhá mít své stálé pracovní místo, které budete udržovat uklizené,

Vnitřní překážky

Podobně jako vnějších překážek, i těch vnitřních existuje spousta. Tou pravděpodobně nejčastější je přitom špatné stravování, které může mít podobu nesprávného a nepravidelného jídelníčku. Pokud potřebujeme intenzivně duševně pracovat a sníme těžké jídlo, nijak to naši koncentraci nepomůže. Právě naopak. Naše tělo se totiž s tímto jídlem bude muset vypořádat. 

Další výraznou překážkou bránící naší koncentraci je dále nedostatek spánku. Nezapomínejte si proto odpočinek dopřávat v dostatečné míře. Stejně tak lze doporučit dělat si při práci krátké přestávky, při kterých se budete soustředit na úplně jinou činnost. 

Více článků z oblasti osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.

Podobné články...

Napsat komentář