Plavání kojenců: Bazén si pečlivě vybírejte

Velmi oblíbené je v dnešní době plavání kojenců. Co dobrého malým dětem pohyb ve vodě skutečně přináší a znamená pro miminka i nějaká rizika?

Pozor na podráždění pokožky a dýchacích cest

Dovádět ve vodě je pro děti většinou velkou zábavou. Přesto se odborníci úplně neshodují na tom, zda a jak je plavání kojenců pro velmi malé děti skutečně přínosné. Malé dítě do čtyř let věku se plavat většinou nenaučí, takže nejde o plavání v pravém smyslu tohoto slova, ale spíše o cachtání a pohyb ve vodě. Děti se seznámí s vodním živlem, zvyknou si na něj a snadno se mu přizpůsobí. Jenže plavání kojenců, provozované dnes nejenom ve velkých městech jako Praha, Brno či Ostrava, ale už i v mnoha menších městech, má také některá úskalí. Většinou se plave ve veřejných bazénech zásobovaných chlorovanou vodou. U malých dětí, které jsou citlivější, ale může chlorovaná voda způsobit podráždění pokožky nebo dýchacích cest. Chlór (přesněji sloučenina trichloramin s typickým bazénovým zápachem) dokonce může i vyvolat astma! Proto maminky dávejte pozor, pečlivě sledujte, jak vaše dítě na vodu reaguje a případné potíže hned konzultujte s lékařem.

 

Voda zlepšuje koordinaci pohybů a svalové napětí

Rozhodně ale platí, že samotné plavání není pro děti nijak rizikové, protože jde o hravou zábavu. Rizikové může být jedině prostředí, ve kterém se plavání provozuje. Takže maminky s kojenci, před nástupem do kurzu pečlivě zvažte, zda dané zařízení nabízí skutečně dobré podmínky. Vyberte si bazén s nejlepší kvalitou vody i zázemím, a to včetně personálního. Byla by škoda dítě ochudit o možnost hravým způsobem se seznámit s vodou, jen kvůli tomu, že si špatně vyberete. Pokud dítě nepláče a lekce ho baví, přinese mu voda do života mnohá plus. Urychlí jeho psychomotorický vývoj a pozitivně ovlivní koordinaci pohybů a svalové napětí. Dítě se také bude snáze otužovat a náskok bude mít i při skutečné výuce plavání.

Podobné články...

Napsat komentář