Cyklistika: sport s dlouhou českou tradicí

Jedním z nejoblíbenějších sportů v České republice je cyklistika. Můžete ji provozovat rekreačně, turisticky, sportovně i za účelem dopravy. Ať tak či onak, cyklistika je zdravým a přirozeným pohybem, který můžeme jenom doporučit.

Nejstarší sportovní svaz u nás

O silné tradici cyklistiky u nás svědčí i existence Českého svazu cyklistiky, který je s rokem založení 1883 nejstarším sportovním svazem v České republice. Velocipedisté svoji aktivní činnost začali provozovat ještě v dobách existence rakousko-uherské monarchie. Ačkoli se svým svazem ještě nebyli přijati do UCI – Union Cycliste Internationale, protože údajně neměli nároky na samostatnou existenci v rámci Rakousko-Uherska, ani to je od činnosti neodradilo. Cyklistika se u nás začala čile rozvíjet.

 

Kilometry nových cyklostezek i kvalitní termoprádlo

Příslušenství pro cyklistiku dnes není problém sehnat. Vývoj posledních let přinesl pro cyklisty i mnohá zlepšení a usnadnění jejich života. Buduje se u nás rozsáhlá síť cyklostezek, které umožní bezpečnou jízdu. Cyklisté nebudou muset dýchat zplodiny z aut a v mnoha úsecích se vyhnou i náročnému proplétání se mezi automobily v dopravních špičkách.

Firmy nabízející prádlo usnadňují cyklistům život novými výrobky v podobě termoprádla, které dobře odvádí pot, což ocení hlavně jezdci na delší vzdálenosti a ti, kteří se cyklistice věnují pravidelně. Předcházejí tak opruzeninám zejména v intimních partiích těla.

Velký rozvoj zažívají i půjčovny kol, mnohé hotely a penziony nabízejí zázemí pro kola, k dispozici jsou opravny. Servis pro cyklisty se stále zkvalitňuje.

 

Pozor na jednostranné namáhání a správná sedla

Vlastně jedinou nevýhodou cyklistiky je poměrně jednostranné namáhání těla, kdy trpí záda a svaly na nohou. Proto je vhodné cyklistiku doplnit i o nějakou relaxační aktivitu, například plavání či třeba jógu. Pozor je třeba dávat také na kvalitu sedla, protože namáhání v rozkroku může mít u mužů při dlouhodobém provozování cyklistiky vliv na plodnost, na tom se shodují i odborní lékaři.

Podobné články...

Napsat komentář