Vždy si vyberte pouze kvalitní ochranu dýchacích cest

COVID-19 Pandemic Coronavirus Young Woman Wearing KN95 FFP2 Mask Using Smart Phone App in City Street to Aid Contact Tracing in Response to the 2019-20 Coronavirus Pandemic

Covid je stále mezi námi, což mimo jiné znamená nutnost nošení respirátorů v uzavřených veřejných prostorách typu obchody. Nejedná se o nic příjemného, nicméně ani hrozného.

Aby tento druh opatření měl vůbec nějaký smysl, měli byste si nakoupit skutečně kvalitní ochranu, která prokazatelně funguje. Ne všechny, jež jsou v našich obchodech nabízeny, totiž opravdu vhodné jsou.

Vyhněte se čínským modelům

Vzhledem k tomu, že do zdravotní krize vstoupila ještě ta finanční, je jasné, že valná část domácností otáčí každou korunu a nakupují co možná nejlevněji. U mnoha produktů je možné si to dobře odůvodnit, avšak u respirátorů nikoliv.

Jedná se totiž o ochrannou pomůcku, jenž by měla být co nejkvalitnější. Pokud koupíte třeba levný čínský respirátor, nemusíte být vůči virům chráněni vůbec, případně jen velmi omezeně.

Navíc čínské modely nejsou o moc levnější než mnohem kvalitnější respirátory FFP2 české provenience. Jde maximálně o korunové položky. Navíc třeba výrobce GOOD MASK nabízí možnost objednat si celé balení jen za cenu dopravy, což je určitě neodolatelná nabídka.

Problém není pouze filtr

Čínské verze mají podle mnoha měření mnohem horší filtr, a tudíž jím snadněji viry a další mikroorganismy prostupují. Nejedná se však o jedinou důležitou vadu. Tyto respirátory rovněž nejsou přizpůsobeny českým, potažmo evropským obličejům. Kvůli tomu tak netěsní, jak by měl, což je samozřejmě velký problém. I nepatrná škvírka totiž může pro viry představovat šestiproudou dálnici.

Jiné možnosti

A existují mimo respirátorů ještě jiné, obdobně účinné možnosti ochrany horních cest dýchacích? Ano, nicméně jsou docela drahé. Řeč je o speciálních nano rouškách, respektive rolácích. Nedají se vyvařovat a musí se prát při nízkých teplotách. Tím se však snižuje jejich účinnost, takže po několika vypráních již nepůsobí tak protektivně jako na začátku.

Podobné články...

Napsat komentář