“Zmražené ovoce je bez vitamínů!” Stravovací mýty, které vám mohou zbytečně škodit
Ve světě zdravého stravování se vynořily mnohé mýty, které vám mohou zbytečně zamotat hlavu a více vaše zdraví poškodit, než aby vám přispívali. Jaké stravovací mýty se hojně rozšířili a mnoho z nás se jich řídí?
Večer žádné sacharidy!
S tímto tvrzením jste se již určitě setkali. Není tak jednoznačné, jak se může zdát. Pokud se přes celý den cpete sacharidy a večer jejich konzumaci omezíte, neznamená to, že zhubnete. Příjem jídla se počítá za celý den. Navíc pokud chodíte cvičit v odpoledních hodinách, večer si potřebujete dopřát komplexní sacharidy a jejich přísun můžete trochu snížit, ale ne zcela omezit.
Jídlo každé dvě hodiny
Často se také mluví o tom, že byste měli jíst častěji za den, a to nejlépe každé dvě až tři hodiny. To je fajn představa, ale ne každému organismu tento způsob stravování vyhovuje. Najděte si pro vás ideální poměr hlavních jídel a svačin. Důležité je naslouchat vašemu tělu, zda máte dostatek energie. Podstatné je především složení stravy a pokud vám vyhovuje jídlo třikrát denně, cítíte se zdraví a plní energie, tak proč ne?
Tmavé pečivo je jen celozrnné
Pozor také na tvrzení, že každé pečivo, které je tmavé, je nutně celozrnné, navíc méně kalorické. To bohužel není pravda. Pečivo, které je tmavé může být vyrobeno z klasické bílé mouky a barveno karamelem, což se dnes běžně děje. Proto vždy čtěte složení výrobků. Navíc celozrnné pečivo je více kalorické, ale obsahuje dávku vlákniny, která vás zase na delší dobu zasytí a je zdravá pro váš trávicí trakt.
Zmražené ovoce neobsahuje žádné vitamíny
Přes zimu bývá čerstvé ovoce poměrně drahé, zvláště pokud si rádi dopřáváte maliny, borůvky či jahody. Sáhněte klidně po mrazeném ovoci, obsah vitamínů z něj se neztrácí. Navíc ovoce dovážené, které si prochází dlouhou cestou a špatným skladováním, obsahuje často vitamínů mnohem méně.