Trekingové, krosové, silniční nebo horské kolo?
Počasí se zlepšuje a v posledních týdnech už jsme zažili dny, které byly jako stvořené pro venkovní sporty. Sluníčko vylákalo spoustu lidí běhat, na kolečkové brusle či na kolo. Právě poslední zmiňovaná aktivita je mezi Čechy asi nejoblíbenější, člověk se u ní totiž až tak nenadře, a navíc má šanci poznávat okolní krajinu. Ale jste na to dostatečně vybavení?
O helmě a jiných bezpečnostních prvcích tady mluvit nebudeme, zaměříme se na to nejdůležitější – na kolo. Máte-li doma deset let starého oře, možná by bylo na čase zauvažovat o výměně. Na moderním bicyklu se vám určitě bude jezdit o mnoho snadněji. Jenže jaký vybrat? Zatímco dříve se to tolik neřešilo, dnes je k dispozici několik typů kol. A kdo se v nich má vyznat?
Silniční a horská jsou specializovaná
Vlastně je to jasné už z názvu. Silniční kola jsou vhodná pro jízdu na silnici, na horských se vydávejte do hor a podobného terénu. Ne že by nešlo jezdit s nimi i jinde, ale jezdilo by se vám těžko. Na rekreační ježdění a cykloturistiku jsou spíš zbytečná.
Rozdíl mezi trekingovým a krosovým kolem
Pro většinu lidí, kteří se rádi projedou na kole pro odreagování, jsou vhodná trekingová či krosová kola. Někdo mezi nimi nevidí rozdíl a má v zásadě pravdu, ale drobné rozdíly tu jsou.
Trekingová kola jsou určena pro dlouhé (i několikadenní) výlety. Mají kratší rám, na němž sedíte vzpřímeně, což je pohodlnější. V základu bývají vybavena nosičem, osvětlením, stojánkem a blatníky. Naproti tomu krosové bicykly se prodávají bez výbavy. Jsou lehčí, což oceníte u sportovní jízdy, a mají delší rám, díky čemuž se vám bude dařit lépe šlapat do pedálů. Rám samozřejmě nezměníte, nicméně výbavu je možné kdykoliv dokoupit.
Důležitý je lehký rám
Ať už si kupujete jakékoliv kolo, hledejte model s lehkým rámem. Například česká značka Leader Fox vyrábí krosová a trekingová kola s hliníkovým rámem, dražší variantou pak může být karbon. Dále hleďte na brzdy – ty klasické ráfkové, kdy guma stlačuje kolo, jsou pro rekreační jízdu úplně dostačující. Kotoučové jsou sice fajn, ale vyžadují údržbu, pravidelné seřízení. Jestliže jezdíte spíš v terénu (po polních cestách, lesem), vybírejte kolo s odpruženou vidlicí nebo i sedadlem, při jízdě po hrbolech je pohodlnější.
A co dál? Už není co radit, teď bude nejlepší začít pátrat na internetu nebo osobně navštívit prodejnu kol a najít si konkrétní kolo, které se vám bude líbit.