Paddleboarding: zábava na vodě i proti stresu

Přestože paddleboarding nepatří mezi ty obecně nejznámější sporty, patrně jste se s ním již někdy setkali, jen jste netušili, že se jmenuje právě takhle.

V poslední době si i na českých rybnících, přehradách, ale i jiných vodních plochách, můžete povšimnout lidí, kteří stojí na prkně podobném longboardovému a k pohybu si dopomáhají dlouhými tyčemi neboli pádly.

Co je paddleboarding?

Paddleboarding (zkráceně SUP) je poměrně mladý vodní sport, který vznikl v šedesátých letech na Havaji, kde tamní surfaři pádlovali za turisty, které fotili během toho, co se je snažili naučit surfovat.

Pakliže bychom ale hledali úplné začátky, museli bychom se vrátit mnohem dál do historie. Zmínky o pádlování ve stoje najdeme totiž už u starých Egypťanů nebo domorodců z Velikonočních ostrovů. Připodobnit se dá i ke klasickým gondolám, které známe třeba z italských Benátek.

Jaké paddleboardy existují?

Alternativ je hned několik. Existují paddleboardy různých tvarů a velikostí, v pevném složení či nafukovací. Můžete se projíždět na univerzálním paddleboardu, závodním, vlnovém či použít tzv. Airventure, což je vlastně paddleboard určený pro delší vzdálenosti, přičemž na něm zvládnete klidně i dvacet a více kilometrů.

Každý z uvedených typů se hodí pro trochu jiné použití podle vašich nároků. Pro začátečníky se nicméně hodí spíše nafukovací paddleboard, který je takřka nezničitelný. Umožní Vám se s plovákem spřátelit a zjistit, jak celý tento sport funguje. Manipulace s plovákem je velice intuitivní a naučit se jí nezabere mnoho času.

Vliv paddleboardingu na lidské zdraví

Obliba tohoto sportu ve světě i nadále roste, a to z mnoha důvodů. Především pak díky jeho

jednoduchosti, snadné obsluze boardu a také faktu, že se hodí pro všechny věkové skupiny i různě zdatné sportovce.

Můžete na něm sedět, stát, ležet nebo dokonce rybařit či cvičit. Právě cvičení na paddleboardu patří k tomu nejdůležitějšímu, jelikož je často využíván kupříkladu na cvičení jógy. Padleboard je přitom navržen tak, aby byl dostatečně stabilní.

Postupem času se ukázalo, že paddleboarding velice výrazně přispívá k lidskému zdraví a celkovému zlepšení fyzické kondice. Během plavby člověk totiž zapojujete celou řadu svalů, nehledě na to, že má blahodárný vliv také na celkovou stabilitu a rovnováhu.

Stal se také oblíbenou aktivitou pro hubnutí a spalování tuků. V neposlední řadě je rovněž vynikají prevencí před bolestmi zad.

Kde je možné paddleboarding provozovat?

V podstatě se dá říct, že na každé vodní ploše, avšak doporučuje se taková, která disponuje alespoň rozlohou 50 m2, jenž Vám umožní volný pohyb. Výhodou je to, že se díky paddleboardu mnohdy dostanete na místa, kam to třeba na lodi možné není.

Přestože paddleboarding působí mírumilovně jako klidná projížďka po vodní hladině, může být i extrémním vodním sportem. Můžete stejně tak zdolávat vlny a proudy jako se jen v klidu projíždět a kochat se při tom vyhlídkou po krajině.

Právě ta pestrost, která nabízí možnosti relaxace jako i adrenalinových zážitků, je největší doménou paddleboardingu. Využití je jen a jen na vás, avšak paddleboarding se rozhodně vyplatí vyzkoušet. V každém případě si na během toho užijete spoustu zábavy a uděláte něco pro své zdraví.

Chcete si vše nejdříve vyzkoušet? Využijte některou z půjčoven paddleboardů, které jsou většinou u větších přehrad. Případně si můžete paddleboard půjčit i na dálku přes webové stránky Showroomu Mystic z Brna.

Podobné články...

Napsat komentář