Capoeira – tancem k bojovému umění i dobré kondici

V posledních letech pozorujeme kolem nás nárůst nových sportů. Některé jsou zaměřené na posilování svalů, jiné nás učí správnému těla a další rozvíjejí na příklad naši motoriku. Jedním ze sportů, který spojuje několik prvků zároveň, je capoeira.

Pod pojmem capoeira si dnes běžně představíme taneční bojové umění, což je v podstatě zjednodušená definice. A opravdu – v capoeiře se tančí i bojuje. Navíc však také zpívá, hraje i tvrdě trénuje. Každý capoeirista potřebuje k tomuto sportu kondici, proto jsou mezi běžné tréninky zařazovány posilovací a kondiční cviky. Někdy využívají trenéři aktivity s jiných sportů, aby trénovali soustředěnost a rovnováhu. Když půjdete po ulici a uslyšíte hlouček zpívajících a tancujících lidí, kteří tančí ve dvojicích, zároveň provádějí bojové techniky a mezitím stihnou ještě salto či stojku, bude se jednat s největší pravděpodobností o capoeiristy. Jednou z nedílných součástí capoeiry je totiž také akrobacie.

V capoeiře se budete učit bojové techniky a postoje. Jedná se zejména o kopy a údery, případně skoky a otočky. Techniky se nacvičují jednotlivě i ve dvojicích. Z těchto technik se pak tvoří různé sestavy, abychom si je zažili pro pozdější „boj.“ Při tomto boji proti sobě stojí dva soupeři, navzájem na sebe útočí a kryjí se. Bojuje se v zcela pomalém nebo rychlém tempu. Kolem soupeřů stojí kruh lidí, kteří zpívají a hrají na nástroje. Během hry se navzájem všichni střídají.

Možná jste netušili, že ke capoeiře patří i samba. Její součástí jsou vtipná gesta a opět střídání jednotlivých účastníků. Ostatně podívejte se sami, jak se dokážou capoeiristi odvázat.

Na závěr ještě jedna perlička z historie. Vznik capoeiry se přisuzuje brazilskému státu Bahia, kde byl tento způsob boje beze zbraně vymyšlen místními obyvateli, aby se mohli bránit zlodějům i bílým otrokářům.

Vyzkoušejte zábavný způsob cvičení spojení tancem, hrou, zpěvem i bojem zároveň. Uvidíte, že si ho ihned oblíbíte.

 

Capoeira 01 Capoeira 02

Podobné články...

Napsat komentář