Sportovní masáž má příznivé účinky pro tělo. Kdy k ní přistoupit?
Nejen profesionální, ale rovněž amatérští sportovci by měli vědět, že by kromě poctivé přípravy a rozcvičky před samotnými výkony neměli podceňovat ani důkladnou regeneraci. Součástí péče o tělo má být v ideálním případě pravidelná masáž.
Jaký je efekt sportovních masáží?
Vyšší zátěž, které je tělo vystavené během sportovního výkonu, se projevuje v únavě organismu, svaly nevyjímaje. Kvalitně provedená sportovní masáž přispívá k rychlejší regeneraci. Svaly se uvolní, krev se navrací do namáhaných částí, z oběhu se naopak odplavují škodlivé látky.
Pakliže se masáž po náročném sportování neprovede, budou vás mnohem déle bolet nohy a další tělesné partie, jež během výkonu dostaly zabrat. Rovněž se zvýší pravděpodobnost zranění při opakování fyzické aktivity.
Druhy masáží
Sportovní masáže se dají rozdělit do několika fází. Prvním typem je přípravná masáž, která má za cíl uvolnit a zahřát veškeré svalstvo a uvést krevní oběh do patřičné intenzity. Předchází se pak třeba tvorbě křečí, potažmo vzniku ještě závažnějších svalových zranění.
U profesionálního sportovce by měla být brána v potaz také masáž v průběhu výkonu, pakliže jsou mezi jednotlivými fázemi sportování delší přestávky. Masírování, k němuž se používají různé speciální gely či masážní olej, má pomoci k rychlému odstranění únavy. Přistupujte k ní vždy, jakmile sportujete déle než půl hodiny. Po skončení aktivity je vhodné provádět masáž až ve chvíli, kdy se tělo dostane do klidovějšího režimu.
Čas od času je nezbytné si projít ještě léčebnou sportovní masáží. Opět pomůže masážní olej, gel, potažmo další přípravky. Tento typ masáže se hodí v okamžicích, kdy musíte doléčit nějaká drobná svalová a jiná zranění. Léčebnou masáž je rozumné praktikovat ve spolupráci s odborníkem, tedy lékařem, potažmo zkušeným masérem.