Jak správně běhat na běžeckém pásu

Běhání patří mezi oblíbenou činnost mnoha jedinců, kteří se rozhodli cvičit nebo jen udržovat své tělo. Běhat venku je však pro některé komplikované, neboť se v zimě nedokopou a v létě je jim zase moc teplo, alternativou tedy zůstává běžecký pás, na kterém můžete cvičit buď v posilovně nebo doma u televize.

Zásady pro pohyb na pásu

I když se běžecký pás zdá jednoduchý, ne vždy tomu tak je. Základní pohyb na pásu je dost podobný, avšak někdy se může lišit od druhu pásu.

  • Neběhat rychle – čím rychleji poběžíte, tím dříve se akorát unavíte, mnohem kvalitnější bývají tréninky, které jsou delší a vytrvalejší, spálíte tak mnohem více kalorií.
  • Obuv – na pás nikdy nechoďte na boso nebo v ponožkách, mohli byste uklouznout. Investujte do kvalitních sportovních bot, které budou pevně držet vaši nohu, budou vám přesně sedět a budou mít větší podrážku, která tlumí náraz nohy na zem, v tomto případě na pás.
  • Rovné držení těla – nikdy se na pásu nesmyslně nepředklánějte nebo naopak nezaklánějte, tělo držte po celou dobu v rovině.
  • Ovládání – pokud jste na pásu poprvé, určitě si nejprve osahejte všechna tlačítka, která pás má, abyste věděli, jak se pás zastavuje, jak můžete přidávat rychlost, jak ji ubírat nebo jak měnit náklon pásu.

Ukázka tréninku na pásu

Při běhání nikdo nechce běžet hodinu stejným tempem, jednak je to velice otravné a nemá to žádný větší význam. Vhodnější bývají intervaly, které vás nejen rozpálí, abyste více spalovali, ale také budete mít lepší průpravu pro rychlost a vytrvalost.

  • Rozcvičení – před samotným cvičením na pásu je důležité, abyste se protáhli, to platí i pro venkovní běh. Stačí běžná rozcvička, pár kmitů těla nahoru a dolů, výpady a zakroužení v kotníku, to vše je důležité pro prevenci, abyste si neublížili.
  • Zahřátí – pás si zapněte na menší rychlost, aby vaše nohy stíhaly tempo rychlejší chůze, takto si nechte pás zapnutý na 5 minut a poté postupně přidávejte tempo do nízkého klusu, vhodné je držet se na přibližně na 70 % vaší tepové frekvence.
  • 30 : 60 – jestliže půjdete cvičit intervaly ven, připravte si chytré hodinky, které vám budou měřit 30 vteřin sprintu, což je chvíle, kdy poběžíte nejrychleji, co umíte, a poté si dáte 60 vteřin mírným klusem, kdy si odpočinete. Tento proces je vhodné opakovat alespoň 5x. Tuto variantu si můžete vyzkoušet i na pásu, potíž však bývá v tom, že někteří jedinci mají potíž s rychlým přepínáním rychlosti. V takovém případě můžete volit alternativu, dejte si 30 : 60, kdy si nastavíte větší sklon pásu, čímž je imitován běh na kopec a poběžíte 30 vteřin do kopce na 90 % své tepové frekvence, a poté 60 vteřin mírným klusem. Proces opět alespoň 5x opakujte. Vyzkoušet také můžete 60 : 120, přičemž 60 vteřin poběžíte svižným tempem a 120 vteřin půjdete rychlou chůzí.
  • Protažení – po běhání se opět protáhněte.

Výhody a nevýhody běžeckého pásu

Výhodou běžeckého pásu je fakt, že můžete trénovat kdykoli, ať už venku prší nebo sněží. Na druhou stranu zase běhání venku obohacuje mysl, vidíte různé prostředí a uběhnete větší vzdálenost než v posilovně, kde stále koukáte na jedno místo.

V posilovně bývá také často vydýchán veškerý vzduch, takže ucítíte každého cvičence, který si přišel protáhnout své tělo. Pokud si pořídíte běžecký pás domů, můžete běhat třeba i u televize.

Rada na závěr

Než půjdete na pás běhat, připravte si vždy ručník, do kterého si budete moci otírat nejen pot z čela, ale také ruce, aby vám neklouzali, kdybyste potřebovali pás zastavit.

Důležitou součástí je také lahev s pitím, abyste pravidelně doplňovali tekutiny. Jestliže chcete redukovat svoji váhu, doporučuje se běhání ráno a nalačno, kdy nemáte dostatek cukru v krvi, takže tělo sahá na tukové zásoby.

Pokud patříte mezi jedince, kteří hned po vstávání musí snídat, buďte opatrní, abyste neomdleli, častou reakcí také bývá žaludeční nevolnost. Další rady k výběru a používání běžeckého pásu najdete v článku: Jak vybrat běžecký pás.

 

Podobné články...

Napsat komentář