I občasné prohřešky v jídle se dají řešit: bylinné likéry
Málokdo ví, že bylinné likéry si může vyrobit i doma. Jsou celkem nenáročné na přípravu a za méně peněz, si vytvoříte větší množství, než kupované alkoholické likéry v obchodech. S výrobou likérů si užijete spoustu zábavy. Kromě toho, že povzbudí všechny vaše smysly, dokážou příznivě ovlivnit náladu a ulevit od bolesti žaludku. Každého z nás občas přepadne špatná nálada nebo bolest žaludku, i když sportujeme.
Snědli jste těžké jídlo, které vás tlačí v žaludku jako kámen? Při těchto i jiných nevolnostech vám pomohou naše bylinné likéry plné hořko – sladkých chutí. Likéry se však nepijí ve velkém množství a je každému předem jasné, že stačí pouhý „panáček“ na spravení chuti i zmírnění bolesti.
Všeho tedy s mírou i naše domácí likéry jsou alkoholické
Mátový likér
Jelikož máta peprná tlumí křeče zažívacího traktu, je tento likér číslo jedna v boji proti bolesti. Svalstvo se uvolní a křečovité stahy přestanou.
Použití:
- po požití těžkých a tučných jídel
- nechutenství
- nadýmání
- žaludeční obtíže
Na tento žaludeční likér si připravte:
- 5 g máty
- 3 g mateřídoušky (i méně)
- 2 g tymiánu
- 1 g pelyňku
Přesto by měla vyniknout chuť máty, takže je množství, možné upravovat dle vaší libosti i chuti. Jak na to? Bylinky vsypte do 250 ml nádoby s uzavíratelným hrdlem a zalijte 96% lihem nebo jiným kvalitním destilátem. Dva týdny nechte odstát a denně s likérem třepejte. Nakonec obsah láhve přefiltrujte přes plátno, nařeďte vodou a cukrem do požadované konzistence.
Další bylinkové variace
Mátový likér máte a natolik vám zachutnal, že chcete zkusit další? Na výrobu likérů se hodí i další bylinky, hlavně ty aromatické a s hořkou chutí, takže např. anýz, řebříček, šalvěj, zeměžluč a yzop. Likéru však dokážou zpříjemnit chuť i bylinky jemné, jako třeba heřmánek a z koření třeba kmín. Všechny vyjmenované bylinky vlastní příznivý vliv na žaludek, slouží současně i jako antiseptika a podpora chuti k jídlu.